پیش بینی تراوش از بدنه سدهای خاکی با استفاده از روش های داده کاوی:پایان نامه

پایان نامه  

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

 پیش بینی تراوش از بدنه سدهای خاکی با استفاده از روش های داده کاوی

تکه هایی از متن :

  • نتایج

این مطالعه به پیش­بینی تراوش در سد خاکی ستارخان با استفاده از مدل شبکه عصبی پرداخت. به کارگیری این روش جهت آموزش مدل و ارزیابی آن بر اساس پارامترهای آماری مناسب منجر به نتایج قابل توجه­ای شد که عبارتند از:

  • مطالعات جامع صورت گرفته نشان داد که تراوش از بدنه سدها، مهمترین دلایل شکست سدها بوده است. از این رو، شناسایی این پدیده و عوامل موثر بر آن مورد بررسی قرار گرفت که بسیار مفید واقع گردید.
  • تقسیم داده­ها در دسته­های 200، 400، 600، 800، 1000 و 1347 تایی نشان داد که حداقل تعداد داده جهت آموزش مناسب مدل­ها، 400 داده می­باشد. با این وجود، بکارگیری دسته­های 1000 و 1347 تایی منجر به آموزش بهتر و قدرت پیش­بینی بالاتر مدل شد.
  • تقسیم تصادفی داده­ها جهت آموزش و آزمون مدل نشان داد که نسبت 80 به 20 درصد که در بسیاری از مراجع پیشنهاد شده است، بهینه ترین حالت می­باشد.
  • با توجه به مدل­سازی صورت گرفته مشخص شد که مدل پیشنهاد­شده به خوبی آموزش دیده است و از قابلیت بالایی در پیش­بینی پدیده تراوش برخوردار است.
  • بکارگیری پارامترهای آماری مناسب و کارآمد جهت ارزیابی مدل ارائه شده، کمک قابل توجهی در شناخت دقت و قابلیت آن ارائه کرد. هر یک از پارامترهای آماری بکارگرفته شده، معیار خاصی از مدل را مورد ارزیابی قرار داد. از این رو، بر اساس چنین صحت­سنجی جامع و کامل می­توان بیان داشت که مدل فوق به خوبی قابلیت بکارگیری در پیش­بینی فشار پیزومتری از سد خاکی را دارد.
  • با استفاده از مدل ارائه شده و جایگزینی آن با ابزاردقیق موجود، می­توان شاهد کاهش هزینه­های ناشی از ابزارگذاری در بدنه سدهای خاکی، کاهش هزینه­های قابل توجه نیروی انسانی جهت قرائت مداوم پیزومترها و پیش­بینی تراوش برای آینده، بود.
  • با توجه به تفاوت مشخصات هندسی و فیزیکی سدهای خاکی، در این مطالعه چنین مشخصاتی به عنوان ورودی در نظر گرفته نشد و فقط بررسی تراوش در یک سد که آن سد ستارخان بود پرداخته شد. از این رو، نتایج حاصل از این مطالعه فقط در سد ستارخان مورد استفاده خواهد بود.

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :پیش بینی تراوش از بدنه سدهای خاکی با استفاده از روش های داده کاوی

Author: 92