پیش بینی تراوش از بدنه سدهای خاکی با استفاده از روش های داده کاوی:پایان نامه ارشد

پایان نامه  

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

 پیش بینی تراوش از بدنه سدهای خاکی با استفاده از روش های داده کاوی

تکه هایی از متن :

  • سیستم استنتاج عصبی- فازی تطبیق پذیر (ANFIS)

یکی دیگر از سامانه­های بسیار کاربردی که در رده الگوریتم­های هوشمند قرار دارد سامانه­های فازی هستند که امروزه در موارد مختلف استفاده دارند. در ادامه به شرح مختصری راجع ­به تاریخچه، ساختار، و انواع آن­ها می­پردازیم.

  • تاریخچه منطق فازی

منطق فازی برای اولین بار در سال 1965 توسط عسکر زاده[1]، استاد علوم کامپیوتری دانشگاه برکلی[2] کالیفرنیا، ابداع شد. مقاله کلاسیک عسکر زاده درباره مجموعه فازی که در سال 1965 به چاپ رسید، سرآغاز جهتی نوین در علوم و مهندسی سامانه و رایانه بود. گرچه منطق فازی کاربردی خیلی وسیع‌تر از منطق متداول دارد ولی عسکر زاده معتقد است که منطق فازی اکسیر و نوش­دارو نیست. منطق کلاسیک هر چیزی را بر اساس یک سامانه دوتایی نشان می‌دهد ( درست یا غلط، 0  یا  1، سیاه یا سفید) ولی منطق فازی درستی هر چیزی را با یک عدد که مقدار آن بین صفر و یک است نشان می­دهد. مثلاً اگر رنگ سیاه را عدد صفر و رنگ سفید را عدد 1 نشان دهیم، آن گاه رنگ خاکستری عددی نزدیک به صفر خواهد بود. در فضایی که دانشمندان علوم مهندسی به دنبال روش‌های ریاضی برای شکست دادن مسایل دشوارتر بودند، نظریه فازی به گونه‌ای دیگر از مدل‌سازی، اشاره نمود. منطق فازی معتقد است که ابهام در ماهیت علم است. بر خلاف دیگران که معتقدند که باید تقریب‌ها را دقیق‌تر کرد تا بهره‌وری افزایش یابد، عسکر زاده معتقد است که باید به دنبال ساختن مدل‌هایی بود که ابهام را به عنوان بخشی از سامانه مدل کند. در منطق ارسطویی، یک دسته‌بندی درست و نادرست وجود دارد و تمام گزاره‌ها، غلط یا درست هستند. بنابراین جمله “هوا سرد است” در مدل ارسطویی اساساً یک گزاره نمی‌باشد، چرا که مقدار سرد بودن برای افراد مختلف متفاوت است و این جمله اساساً همیشه درست یا همیشه نادرست نیست. در منطق فازی، جملاتی هستند که مقداری درست و مقداری نادرست هستند. برای مثال، جمله “هوا سرد است” یک گزاره منطقی فازی می‌باشد که درستی آن گاهی کم و گاهی زیاد است. گاهی همیشه درست و گاهی همیشه نادرست و گاهی تا حدودی درست است[18] .(Zadeh, 1965)

 

پس از معرفی مجموعه فازی در سال 1965 توسط عسکرزاده، وی همچنان به پژوهش‌های خود در زمینه مجموعه­های فازی ادامه داد تا اینکه مفاهیم الگوریتم‌های فازی را در سال 1968، تصمیم­گیری فازی را در سال 1970، و ترتیب فازی را در سال 1971 مطرح نمود. در سال 1973 او مقاله دیگری را به نام :”طرح یک راه­حل جدید برای تجزیه و تحلیل سامانه‌های پیچیده و فرایندهای تصمیم گیری” منتشر کرد. این مقاله اساس کنترل فازی را بنا کرد. او در این مطالعه، مفهوم متغیرهای زبانی و استفاده از قواعد اگر… آنگاه…[3] را برای فرموله کردن دانش بشری معرفی نمود. رخداد بزرگ در دهه 1970 تولد کنترل کننده‌های فازی برای سامانه­های واقعی بود. در سال 1975 ممدانی [4]و اسیلیان چهارچوب اولیه­ای را برای کنترل­کننده فازی مشخص کردند و کنترل­کننده فازی را به یک موتور بخار اعمال نمودند. نتیجه در مقاله­ای تحت عنوان “آزمایشی در سنتز زبانی با استفاده از یک کنترل­کننده فازی” منتشر شد. در فوریه 1992 اولین کنفرانس بین المللی IEEE در زمینه سامانه­های فازی در سان­دیگو برگزار گردید. این یک اقدام مهم در مورد پذیرفتن سامانه‌های فازی به وسیله بزرگ‌ترین سازمان مهندسی یعنی IEEE بود. در سال 1993 بخش سامانه­های فازی IEEE گشایش یافت. از نقطه نظر تئوری سامانه­های فازی و کنترل فازی در اواخر دهه 80 و اوائل دهه 90 رشد چشم­گیری پیدا کرد و پیشرفت­هایی در زمینه حل برخی مشکلات سامانه­های فازی صورت گرفت. به عنوان مثال، شبکه­های عصبی برای تعیین و تنظیم توابع تعلق استفاده شدند. هرچند تصویر سامانه­های فازی شفاف­تر شده اما کارهای زیادی باید انجام شود و بسیاری از روش­ها در ابتدای راه قرار دارند[19] .(Kamanbedast et al, 1997)

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :پیش بینی تراوش از بدنه سدهای خاکی با استفاده از روش های داده کاوی

Author: 92