پایان نامه عمران آنالیز اندرکنش دینامیکی خاک و سازه تحت اثر بار زلزله با استفاده از روش المان محدود با مرز مقیاس شده

پایان نامه  

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

آنالیز اندرکنش دینامیکی خاک و سازه تحت اثر بار زلزله با استفاده از روش المان محدود با مرز مقیاس شده

تکه هایی از متن :

1-4-1-1-    لایه­های جاذب

 

در این روش محیط نامحدود به وسیله یک لایه جاذب با ضخامت محدود، جایگذین می­شود. خصوصیات این لایه طوری است که انعکاس امواج را کاهش می­دهد. در لایه­های جاذب مصالح مصنوعی میرا کننده برای جذب امواج قرار داده می­شوند. از این روش می­توان برای امواج برداری و اسکالر استفاده کرد. یکی از معروف­ترین لایه­های جاذب گسترش یافته لایه­های کاملاً تطبیق یافته[1] هستند. در این روش محدوده مورد محاسبه توسط یک لایه با ضخامت محدود احاطه شده است و میرایی مصنوعی امواج منتشر شده به سمت بی­نهایت در یک جهت از پیش تعیین شده در معادلات حاکمه بیان شده است. چون انتشار امواج در جهات دیگر میرا نمی­شود، انتقال امواج صفحه­ای از محیط موردنظر به لایه­های جاذب اطراف اصلاح شده است.

با توجه به توضیحات در میان روش­های فوق روش­های المان مرزی، المان محدود با مرز مقیاس­شده و المان­های نامحدود نسبت به بقیه روش­ها قویترهستند بهدین معنی که دارای مزایای بیشتر و عیوب کمتری می­باشد. همانطورکه گفته شد در المان مرزی نیاز به حل اساسی می­باشد و هرچه هندسه پیچیده­تر شود حل اساسی معادلات حاکمه سخت­تر خواهد شد. در روش المان نامحدود ناپایداری برای المان­های با مرتبه بالا و فرکانس پایین برای جملات با مرتبه پایین به وجود می­آید که این مشکلات در روش المان محدود با مرز مقیاس­شده وجود ندارد. نهایتا با مقایسه روش المان محدود با المان محدود با مرز مقیاس­شده می­توان به موارد زیر اشاره کرد. در روش المان محدود با مرز مقیاس­شده ابعاد مسئله کاهش می­یابد، شرایط بازتابشی در بی­نهایت به صورت دقیق ارضا می­شود. نیازی به مش­بندی مرزهایی که در امتداد مرکز مقیاس می­باشد، نیست و این مسئله کمک زیادی به پائین آوردن حجم محاسبات می­کند. روش المان محدود در مدل کردن حوزه نامحدود تحت بار دینامیکی قابلیت زیادی ندارد و اموج را به سمت بی­نهایت هدایت نمی­کند. بنابراین در میان روش­های فوق روش المان محدود با مرز مقیاس­شده بهترین گزینه برای مدل کردن حوزه نامحدود تحت بار دینامیکی می­باشد.

 

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :آنالیز اندرکنش دینامیکی خاک و سازه تحت اثر بار زلزله با استفاده از روش المان محدود با مرز مقیاس شده

Author: 92