پایان نامه رشته عمران پیش بینی تراوش از بدنه سدهای خاکی با استفاده از روش های داده کاوی

پایان نامه  

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

 پیش بینی تراوش از بدنه سدهای خاکی با استفاده از روش های داده کاوی

تکه هایی از متن :

  • گرادیان هیدرولیکی بالا

تراوش در اثر جریان آب تحت پتانسیل هیدرولیکی از بالا­دست به پایین­دست رخ می­دهد. در اثر این جریان آب با سرعتی عبور می­نماید. بدلیل پایین بودن میزان سرعت آب در خاک از این پارامتر مستقیماً استفاده نمی­شود و از کمیت دیگری به نام شیب هیدرولیکی استفاده می­شود. در اثر بروز شیب هیدرولیکی بالا در پایین­دست، ذرات خاک در معرض شسته شدن قرار می­گیرند. بنا به نوع دانه­بندی و جنس خاک، گرادیان خروجی بالا باعث بروز پدیده­های مختلفی می­شود. گرادیان هیدرولیکی وقتی به شیب بحرانی برسد مشکل ساز خواهد گردید.

گرادیان خروجی بالا در پایین دست سد، بروز پدیده‌هایی نظیر جوشش ماسه[1] سیلان یا روان شدن[2]  و رگاب[3] را به دنبال خواهد داشت. پدیده جوشش ماسه در خاک­های با دانه­بندی گسسته که ذرات ریزتر ماسه و ذرات درشت­تر شن می­باشد رخ می­دهد. با ادامه این عمل نفوذپذیری بالا رفته و حجم تراوش زیاد می­شود.

در اثر سیلان یا روان شدن گسیختگی ناگهانی اتفاق می­­افتد و قبل از گسیختگی پایین دست شدیداً متورم می‌شود.

رگاب معمولاً در خاک‌های با دانه بندی گسسته و چسبندگی کم اتفاق میفتد. در اثر تراوش در بدنه یا پی سد فشار آب در مواجه با نیروی بازدارنده از جهت سو و عامل فرساینده و محرک دانه‌ها بدل می‌شود. در صورت افزایش نیروی محرک نسبت به نیروی مقاوم، ذرات خاک از جای خود کنده شده و به سمت پایین دست متمایل می‌شوند. این موضوع در مناطق تمرکز جریان نظیر لایه های ضعیف و یا حفرات اتفاق میفت با شسته شدن دانه‌ها از نیروی مقاوم (نیروی ثقلی) کاسته و با افزایش جریان به نیروی محرک اضافه می‌شود. این فرآیند تا تخریب کامل مخزن ادامه می‌یابد.

زمان وقوع رگاب از اولین آبگیری تا سال‌ها بعد از ساخت سد در تغییر است. از علائم پیش از وقوع رگاب می‌توان به گل آلود­شدن چشمه های پایین دست اشاره نمود.

با توجه به مطالب فوق مشخص شد که يكي از مهم‌ترین نكات در مراحل مطالعاتي، در طول عمليات اجرايي و پس از ساخت سدهاي خاكي، مسئله تراوش از پي و بدنه سد خاکی می­باشد که از اهمیت بالایی برخوردار بوده و به عنوان معضلي فرا روي طراحان سدها قرار دارد؛ لذا ضروري است كه با محاسبه و تخمین دقيق مقدار دبي تراوش از بدنه و پي سد و بررسي روش­هاي كنترل يا كاهش آن، به لحاظ فني و اقتصادي در راستاي جلوگيري از خطرات جاني و مالي پرداخته شود. استفاده از ابزارگذاری شاید تا حدودی تخمین دقیقی از این پدیده در اختیار قرار دهد ولی مشکلات پیش رو از جمله خرابی ابزارها در اثر زمان، صرف هزینه و نیروی انسانی متوالی جهت قرائت و… این روش را با مشکل روبرو ساخته است. استفاده از روش­هاي حل تحليلي كه توسط محققين مختلف پيشنهاد گرديده­اند، براي ارزيابي ميزان تراوش از بدنه سدهاي خاكي واقع بر بستر نفوذناپذير به دليل سهولت استفاده از آن­ها، امري متداول است، ولی روش­های تحلیلی از فرضیاتی براي ساده­سازي ساخت معادلات استفاده می­کنند كه ممكن است منجر به خطاهاي بزرگي شود.

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :پیش بینی تراوش از بدنه سدهای خاکی با استفاده از روش های داده کاوی

Author: 92