پایان نامه رشته عمران درباره رفتار الاستو- پلاستیک غیر خطی

پایان نامه  

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

  تحلیل دو بعدی تنش-کرنش در محیط های سنگی اطراف تونل با رفتار الاستو- پلاستیک غیر خطی تحت بارهای برشی با روش اجزای محدود 

تکه هایی از متن :

2-4- طراحی فضاهای زیر زمینی:

محور اساسی در طراحی هر فضای زیرزمینی باید بر پایه مورد استفاده قرار دادن خود سنگ به عنوان مصالح اصلی سازه­ای باشد. در طی فرایند حفاری تا جایی که ممکن است، میزان شکستگی و سست شدگی سنگ اطراف تونل به حداقل برسد تا نیاز به حایل بتنی یا فولادی کمتر شود. عمدتاً سنگ­های سخت در حالت بکر و قبل از قرار گیری در معرض تنش­های فشاری، به مراتب قوی تر از بتن بوده و بسیاری از آنها به لحاظ مقاومت هم ردیف فولاد قرار می گیرند.در نتیجه، این اقتصادی نیست که مصالحی را مثل سنگ که ممکن است کاملاً و به اندازه کافی مقاوم باشد با مصالحی مثل بتن که معلوم نیست بهتر از سنگ باشد عوض نمود.

سه منبع اصلی ناپایداری در سازه های زیر زمینی، بشرح زیر مشخص شده اند.

1  ناپایداری بعلت وجود ساختارهایی با منشاء زمین شناسی  که در سنگ های سخت اتفاق می افتند، از قبیل گسل ها و درز های سراسری ویا مجموعه های متعدد ناپیوستگی ها که با زوایای میل تند قرار گرفته اند. بهبود پایداری این قبیل ساختار ها ممکن است بعضی اوقات با تغییر محل یاتغییر جهت سازه زیر زمینی تامین شود،لیکن حایل نسبتاً قوی و تنومندی نیز معمولاً مورد نیاز است. سنگ دوز های ساده وپیش تنیده و کابل ها بعنوان حایل در این قبیل توده های سنگی ، به شرطی که عوارض ساختاری در طراحی سیستم حایل در نظر گرفته شوند، بسیار موثرند.

2  ناپایداری به علت تنش فزاینده  و زیاد در سنگ، که این نوع ناپایداری  نیز در رابطه با سنگ های سخت مطرح بوده و وقتی اتفاق می افتد که در عمق خیلی زیاد حفاری انجام شود و یا وقتی که فضای خیلی بزرگ زیر زمینی در عمقی نسبتاً کم احداث شود. شرایط غیر معمول تنش  در سنگ­ها ممکن است در تونل­زنی در مناطق کوهستانی سخت بوجود آید، ویا شرایط غیر معمول سنگ­های ضعیف نیز می­تواند منجر به مسایل ناپایداری به علت تنش­های حادث شده، شود. تبدیل مقطع سازه­ی زیر زمینی از شکلی به شکل دیگر و جابجایی و تغییر وضعیت حفره­ها نسبت به یکدیگر کمک بزرگی در غلبه بر این مسایل می­نماید، البته سیستم حایل نیز ممکن است مورد نیاز باشد.

3  ناپایداری بعلت هوازدگی و یا متورم شدن سنگ  که در ارتباط با سنگ­های نسبتاً ضعیف اتفاق می افتد ، لیکن ممکن است این نوع ناپایداری در رگه­های منزوی شده در درون سنگ­های سخت هم اتفاق بیفتد. حفاظت سطح نمایان شده­ی سنگ پس از حفاری و جلوگیری از تغییرات زیاد در آن معمولاً موثرترین روش برای مقابله با این گونه ناپایداری است.

مطلب بسیار مهم در زمینه طراحی تونل این است که منطقه گسیختگی اطراف تونل هم به شکل تونل و هم به وضعیت تنش های ابتدایی بستگی دارد.

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد : تحلیل دو بعدی تنش-کرنش در محیط های سنگی اطراف تونل با رفتار الاستو- پلاستیک غیر خطی تحت بارهای برشی با روش اجزای محدود 

Author: 92