پایان نامه رشته عمران تاثیر ورقGFRP در بهبود مقاومت خمشی تیرهای بتن مسلح تقویت شده با این ورق ها در مقایسه با تیرهای بدون تقویت

پایان نامه  

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

  بررسي دوام تيرهاي بتن مسلح تقويت شده با GFRP تحت واکنش قليايي سنگدانه ها 

تکه هایی از متن :

  • مقایسه­ ی FRP و فولاد در مقاوم­ سازی سازه ­ها

پليمرهاي اليافي داراي مقاومتي حداقل دو برابر و تا بيش از ده برابر مقاومت فولاد هستند در حاليكه وزن آنها حدود يك چهارم وزن فولاد مي­باشد. بنابراين مواد FRP نسبت مقاومت به وزن بسيار بزرگتري از فولاد دارند. سبكي وزن مزاياي قابل توجهي از جمله كاهش هزينه­هاي كارگر، سهولت حمل و نصب و كاركردن در محيطهاي با فضاي دسترسي محدود به دنبال دارد. مضافاً براي چسباندن صفحات FRP در زير دال عرشه پل­ها و يا كف ساختمان­ها نيازي به برپايي داربست­ نمي­باشد. سادگي كاركردن با ورق­هايFRP سبب شده است كه نصب آن را به نصب كاغذ ديواري تشبيه كنند.

از سوي ديگر حمل و نقل صفحات فولادي مستلزم استفاده از تجهيزات سنگين است همچنين براي نگهداشتن صفحات فولادي درجاي خود تا زماني كه ماده چسباننده صفحه­ی فلزي و سطح بتني به مقاومت كافي برسد نياز به شمع­گذاري يا استفاده از پيچ براي اتصال صفحه به سطح بتن مي­باشد. اما در مورد صفحات FRP همين­كه صفحه به سطح بتني چسبانده شد مي­تواند بدون تكيه­گاه رها شده و همچنان در جاي خود پایدار باشد. بويژه نياز به استفاده از پيچ براي اتصال صفحه FRP به سطح بتن، كه مستلزم ايجاد سوراخ در بتن بوده و احتمال صدمه­زدن به آرماتورهاي فلزي مقطع بتني را پيش مي­آورد، كاملاً حذف مي­گردد. نكته ديگر امكان توليد مواد FRP در طول­هاي بسيار زياد  مي­باشد. اساساً در عمل هيچ محدوديتي در ابعاد و هندسه مواد FRP وجود ندارد. اين انعطاف­پذيري، خود سبب سهولت در نصب مي­گردد، كه از آن­ جمله موارد زير قابل اشاره است:

  • محل هاي قطع صفحات FRP در طول عضو بتني كاسته شود.
  • لایه­های FRP نامنظمي درشكل سطوح بتني را پذيرفته و مي­توانند به سادگي از انحناء سطوح پيروي كنند.
  • مواد FRP می­توانند به آسانی در اطراف و پشت لوله­ها و تأسیسات نصب گردند.
  • روي هم قرار دادن نوارهاي FRP براي تقويت در دو جهت متعامد، به­دليل ضخامت كم نوار ميسر مي­­باشد.

مزيت قابل توجه ديگر پليمرهاي اليافي، مقاومت آنها در برابر خوردگي است. همچنين نيازشان به نگهداري، كم بوده و اگر در مدت بهره­برداري خسارتي ببينند به راحتي با افزودن يك لايه اضافي قابل ترميم خواهند بود. همچنین كاربرد FRP در امر تقويت سازه­ها، وزن سازه و يا ابعاد عضو را افزايش نمي­دهد كه اين موضوع در مورد پل­ها و يا سازه­هاي با فضاهاي محدود مانند تونل­ها از اهميت زیادی برخوردار است[9].

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد : بررسي دوام تيرهاي بتن مسلح تقويت شده با GFRP تحت واکنش قليايي سنگدانه ها 

Author: 92