پایان نامه درباره موسیقی درمانی، کاهش اضطراب، استرس

نوامبر 30, 2018 0 By admin4
پایان نامه  

داروها ايجاد مي شود در استفاده از روش های غيردارويي تسكين درد و اضطراب وجود ندارد.
امروزه تأکید زیادي بر استفاده از درمانهاي مکمل در سیستم بهداشتی می شود به طوري که درمانهاي مکمل را به عنوان یک عامل روانی با هدف ایجاد آرامش در موقعیت هاي تنش زا نام می برند که اینها وسیله اي مناسب براي مداخله درمانی پرستاري بوده ویک ابزار ارزان و غیر تهاجمی است که پرستار می تواند در کنار سایر مراقبتهاي پرستاري به راحتی اجرا کند (40).
امروزه این درمان از طرف بورد ایالتی پرستاران آمریکا، به عنوان بخشی از پرستاری کل نگر معرفی شده است. این نوع درمان در انگلستان به عنوان یک جزء پذیرفته شده در اقدامات پرستاری محسوب می شود. پرستاران در بیش از 30 کشور مجوز استفاده از درمان های طب مکمل از جمله آروماتراپی و موسیقی درمانی را در مراقبت های پرستاری کل نگر دارند.
برخی از شاخه های طب مکمل که بین مبتلایان استفاده بیشتری دارد عبارتند از طب سوزنی، طب سنتی، هومیوپاتی، استوپاتی، رفلکسولوژی، کایروپراکتیک، هیپنوتیزم، انرژی درمانی، ورزش درمانی، حرکت درمانی، موسیقی درمانی، ماساژ درمانی، تصویر درمانی، گیاه درمانی، رایحه درمانی، یوگا، استفاده از ویتامین ها، مدیتیشن، مشاوره حضوری یا تلفنی، گروههای حمایتی و … است (47) که در این طرح تحقیقاتی به تاثیر موسیقی و رایحه درمانی بر روی اضطراب و درد بیماران تحت جراحی عمومی پرداخته شد.
موسیقی درمانی
موسیقی درمانی روشی است که در آن موسیقی اثرات خود را از طریق هماهنگی ریتم هاي مختلف بدن اعمال کرده و تنظیم و تعدیل پاسخ هاي فیزیولوژیکی را به روشهاي مختلف انجام می دهد (48).
موسیقی درمانی عبارت است از کاربرد موسیقی برای:
1) القاء آرامش 2) تسریع روند بهبود بیماری‏ها 3 ) بهبود عملکرد ذهنی و ایجاد سلامتی (49).
موسيقي درماني عبارت است از استفاده خاص از موسيقي، در خدمت به افراد با نيازهاي متفاوت روحي، فيزيكي و توانبخشي.  به عبارت دیگر موسیقی درمانی یک نوع استفاده نظام‏مند از موسیقی به منظور توانبخشی و بهداشت جسم و روان و دارای سه سطح می باشد:
الف – سطح اول : در این سطح فرد نیازمند توانبخشی می باشد و موسیقی درمانی جهت از بین بردن آثار به جا مانده از بیماری و تخلیه هیجانی و جلوگیری از استرس انجام می‏گردد.
ب – سطح دوم : دراین سطح موسیقی به عنوان درمان مورد استفاده قرار می‏گیرد بدون استفاده از داروی شیمیایی.
ج – سطح سوم : در این سطح موسیقی برای بهبود کیفیت زندگی مورد استفاده قرار می‏گیرد. با موسیقی درمانی می‏توان امید به بهتر زندگی کردن را تقویت کرد (50).
موسیقی درمانی در درمان بسیاری از مسایل فیزیکی، عاطفی و روانی در افراد مختلف کاربرد دارد. مهم ترین این مشکلات شامل درد، اضطراب، غم و اندوه، مشکلات ارتباطی و غیره می باشد (51). با توجه به اینکه سایر روش های کاهش اضطراب همانند تهیه جزوات آموزشی، اطلاع رسانی فیلم و نوار ویدیویی وقت گیر بوده، امروزه سعی بر این است که از روش های موثرتری از جمله موسیقی درمانی و رایحه درمانی که وقت کمتری میگیرد و فراگیرتر می باشد، استفاده گردد (52).
موسیقی درمانی برای کاهش اضطراب و ناراحتی، قدمتی تاریخی دارد. به طوری که مصریان از موسیقی برای درمان نازایی زنان و ایرانیان از صدای عود برای معالجه بسیاری از بیماری ها استفاده می کردند (53). همچنین موسیقی با انحراف حواس و کاهش تمرکز بیمار از محرک های اضطراب آور، باعث کاهش احساس درد و اضطراب بیمار می گردد (54). از جمله تاثیرات سایکولوژیک موسیقی، ایجاد ریلاکسیشن می باشدکه باعث کاهش تاثیرات تعداد ضربان قلب، کاهش تعداد تنفس می شود (55). تحقیقات بسیاری که در زمینه موسیقی درمانی و سایر روش های آرام سازی انجام شده، مشخص کرده است که مهم ترین تاثیر آن کاهش اضطراب است (56).
درمان با صدا، نوعی درمان طب مكمل بوده و مبنای نظری آن بر این اصل استوار است كه اعضای بدن و سلول ها، با روش های خاصی به الگوهای ویژه گسترش و فشردگی پاسخ می دهند. در بسیاری از موارد متخصصان سعی دارند با به كار بردن صدا نوسان های سلامتی را با هدایت امواج هماهنگ در نقاط آسیب دیده، ذخیره و تقویت نمایند (57).
تاریخچه كاربرد صدا در درمان امراض به گذشته های دور برمی گردد، به طوری كه كتیبه های مصری، یونانی، چینی، هندی و رومی از موسیقی به عنوان یك وسیله شفادهنده یاد كرده اند. در سال ( 1983)، واك تئوری را ارائه داد مبنی بر اینکه عدم تمرکز حواس بر روی درد می‏تواند درد را کاهش دهد و بعدها برای انجام این کار از موسیقی استفاده شد.
پژوهش‏هاي انجام شده، نشان مي‏دهد كه غده تالاموس به عنوان مهمترين غده در مغز انسان، محرك‏هاي صوتي را به وسيله سيستم هاي عصبي دريافت و در كنار حافظه و تخيل به آن‏ها پاسخ مي‏دهد. غده هيپوفيز نيز كه از غده تالاموس فرمان دريافت مي‏كند به محرك‏هاي صوتي موزون پاسخ مي‏دهد، موجب بروز ترشحاتي مي‏شود كه نتيجه آن آزادسازي ماده آرام بخش به نام آندروفين خواهد بود. با توجه اينكه مهمترين اثر ماده مزبور، تسكين درد در انسان است به سادگي مي‏توان به ارزش موسيقي درماني كه عملا موجبات آزادسازي ماده آندروفين كه علاوه بر تسكين درد، موجبات انبساط و شادي را در انسان فراهم مي سازد، پي برد (57).
نخستين مورد ثبت شده در قرن بيستم از پزشکي که موسيقي را در زمينه جراحي مورد استفاده قرار داد به سال ( 1914) باز مي‏گردد. در آن هنگام، اوان اونيل کين گزارش خود را در مجله JAMAدرباره استفاده از فونوگراف در اتاق عمل منتشر کرد. سال بعد، بورديک جزييات کاملي از آزمايش خود را در کتاب سال بيهوشي و بي حسي آمريکا منتشر کرد. وي نوشت: «دکتر کين، با وجود مشاهده اثر مثبت فونوگراف در بخش‌هاي ريکاوري، آن را به اتاق عمل منتقل کرد و دريافت تقريبا همه بيماران، القاي بيهوشي را بهتر تحمل کرده و پيش از بروز ترس از جراحي، اضطراب آنان کاهش مي‌يابد». چهار دهه بعد، اثر بي‌حسي شنوايي با مشاهد کاهش نياز به تجويز داروي بي حسي در بيماراني که تحت اعمال جراحي دردناک دندان قرار مي‌گرفتند نشان داده شد، به اين صورت که بيماران همزمان در معرض تحريک شنوايي با صداي بلند و موسيقي پس زمينه قرار گرفتند. بنابراين، اگر بيماري در معرض صداي بسيار بلند قرار بگيرد، به صورتي که افزايش آن تحت کنترل خودش باشد، توجه به تحريک شنوايي موجب از بين رفتن پاسخ ناشي از برانگيختگي مسير درد در هنگام شروع عمل جراحي دندان مي‏شود (58).
نتايج حاصل از مطالعه فوق منجر به پژوهش‌هاي ديگري شد که نشان داد مداخله با موسيقي در هنگام اعمال جراحي، سبب کاهش تغييرات هموديناميک، درد پس از عمل، حجم داروهاي بي‏حسي و آرام‏بخش مورد نياز و حتي بهتر شدن کلي دوره بهبود پس از عمل مي‏شود. پژوهش‌هاي جديد هم اکنون مشغول بررسي اين مسئله هستند که چگونه اين آثار مثبت موسيقي را مي‏توان تنظيم کرد (58).
اين که آيا موسيقي در آينده به عنوان درمان تکميلي مورد پذيرش گسترده قرار گيرد به فهم بهتر نقش آن از راه انجام پژوهش‌هاي باليني و علمي بستگي دارد (59).
رایحه درمانی
رایحه درمانی چیست و چگونه انجام می شود؟
آروماتراپی یا رایحه درمانی یعنی استفاده از عطرها در درمان. در این روش از روغن های گیاهی خوشبو مانند گل سرخ، لیمو، سنبل، یا نعنا برای درمان استفاده می شود (34).
عطرها می توانند روی حالات خلقی مؤثر باشند، خستگی و اضطراب را کاهش دهند و باعث آرامش شوند. هنگامی که عطرها استشمام می شوند، از طریق پیاز بویایی و تحریک اعصاب روی مغز اثر می گذارند. روغن ها یا عصاره های مورد استفاده در این روش، اسانس های آروماتیکی (معطر ) هستند که از گیاهان، گلها، درختان، میوه ها، پوست درختان، علف ها و دانه ها استخراج می شوند و از آنها برای درمان بیماری های جسمی یا روانی مشخصی استفاده می شود و می توانند باعث بهبود یا پیشگیری از بیماری ها شوند (34).
گاتفوسه، داروساز فرانسوي، اولين کسي بود که واژه ي رايحه درماني را قبل از جنگ جهاني دوم ابداع کرد. هر دو دست وي در انفجار آزمايشگاهي به شدت سوخته و دچار گانگرن گازي شده بود و او از طريق رايحه درماني با روغن اسطوخدوس، دست هاي خود را از قطع شدن نجات داد (60). گاتفوسه کشف کرد که روغن اسطوخدوس در درمان سوختگي ها بسيار موثر است و اين گونه روغن ها خاصيت آنتي سپتيک بيشتري نسبت به نوع صناعي خود دارند. نفر دوم مارگاريت ماري پرستار و دستيار جراح بود که طي سفري که به فرانسه داشت به موضوع رايحه درماني علاقه مند شد و استفاده از روغن هاي معطر را جهت کاهش اسکارهاي جراحی، مطرح نمود (61). سومين نفري که در رنسانس رايحه درماني نقش موثري ايفا نمود، جين والنت بود. وي يک پزشک بود و زماني که آنتي بيوتيک ها در طي جنگ چين تمام شده بودند
ا ز روغن هاي معطر استفاده کرد و از اين طريق به تاثير اين روغن ها بر عفونت هاي حاد و مزمن بيماران پي برد (60).
نتایج مطالعه اي نشان داد که رایحه درمانی با مخلوط اسانس هاي روغنی اسطوخودوس، رز و مریم گلی باعث کاهش شدت درد و اضطراب دیسمنوره اولیه می شود و هیچ عارضه جانبی ناشی از ماساژ اسانس هاي معطر در هیچ یک از افراد دیده نشد. با توجه به این مساله که هر دارویی علاوه بر اثرات مفید، عوارض ناخواسته اي به همراه دارد، لذا انتخاب دارویی که داراي عوارض جانبی کمتري باشد ارجح می باشد.
رايحه درماني باليني، استفاده از روغن هاي معطر براي درمان يا تسکين برخي اختلالات جسمي و رواني مي باشد که به عنوان مراقبت پرستاری کل نگر نيز پذيرفته شده است (62). از سال ( ۱۹۹۰) پرستاران متوجه شدند که گسترش تکنولوژي در عرصه مراقبت سلامت توانايي آن ها را در ارائه مراقبت هاي کل نگر تهديد مي کند (62). بنابراين بسياري از آن ها به مداخلات درماني تکميلي همچون رايحه درماني، در بسياري از جنبه هاي مراقبت بيمار روي آوردند. رايحه درماني استفاده ي کنترل شده ازروغن هاي معطر براي حفظ و ارتقاء سلامت جسمي و رواني است که به عنوان قسمتي از پرستاري در بسياري از کشورها مانند سويس، آلمان، انگلستان، کانادا و آمريکا مورد استفاده قرار مي گيرد (60).
تاثيرات رايحه درماني شامل: تخفيف عوارض بارداري، تسکين درد، کاهش عوارض درمان هاي سرطان، بهبود زخم و مشکلات پوست و مو، کنترل حملات صرع، کاهش مشکلات تنفسي، خواص آنتي اسپاسموتيکي، کاهش استرس و کاهش آژيتاسيون مي باشد. به کار بردن درمان هاي تکميلي همچون رايحه درماني بخشي از اهداف حرفه اي پرستاران به شمار مي آيد. با شناخت بيشتر تاثيرات اين روش ها به عنوان يکي از شايع ترين و کم عارضه ترين مراقبت هاي تکميلي مي توان به ارائه ي پرستاري کل نگر به عنوان آنچه در فلسفه ي پرستاري مطرح است دست يافت.
از طرفي، با وجود اينکه مطالعات مختلف بيانگر تاثيرات مثبت رايحه درماني بر شرايط مختلف باليني است با اين حال هنوز جامعه پرستاري نيازمند تحقيقات بيشتر در اين زمينه مي باشد.
مرور مقالات مختلف نشان دهند ه ي تاثيرات و کاربر د هاي مختلف رايحه درماني مي باشد، از جمله:
بهداشت مادر و کودک
تعدادي از روغن هاي اساسي هستند که در دوران باردار ي توصيه نمي شوند همچون آرنيکا، ارس، ريحان، مرزنجوش، توس ، نعنا، مريم گلي، رزماري، آويشن و رازيانه. اين روغن ها داراي خاصيت هاي نوروتوکسيک، ازدياد قاعدگي يا سقط کنندگي و هورموني مي باشند (61, 63). با این وجود ادعاهایی هم مبنی بر اثر روغن هاي اساسي در تخفيف عوارض بارداري نظير : تهوع صبحگاهي، خطوط استریا، واريس، سوزش سر دل، هموروئيد، کمردرد و خستگي مفرط وجود دارد. گرچه هيچ کدام از اين موارد توسط شواهد تجربي تائيد نشده اند.