پایان نامه درباره روش های تعیین میدان جابجایی در شبکه های کنترل جابجایی

پایان نامه  

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

 مقایسه روش­های نوین آنالیز پایداری در شبکه های میکروژئودزی

تکه هایی از متن :

1-1  معرفی موضوع تحقیق

امروزه رفتار سنجی سازه­های بزرگ و حساس همچون سدها، نیروگاه­ها  و برج­ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می­باشد. بنابراین امروزه در کشورهای پیشرفته تقریباً هیچ سازه بزرگی را نمی­توان یافت که فاقد مشاهدات پایش پایداری باشد. در ایران نیز این موضوع همواره مَـد نظر قرار داشته، به طوری­که همه سدها و سازه­های عظیم صنعتی و مهندسی دارای ابزارهای دقیق کنترل و مشاهدات ژئودزی مهندسی برای رفتارسنجی می­باشند. رفتارسنجی این گونه سازه­ها معمولاً به دو صورت ژئوتکنیکی و ژئودتیکی انجام می­گیرد. در روش ژئوتکنیکی، ابزارهای سنجنده کشش، بُـرش و انحراف در داخل سازه در حین ساخت نصب گردیده و اطلاعات حاصل از این سنجنده ها به طور مستمر در حین و پس از بهره برداری از سازه به منظور کنترل پایداری مورد مطالعه قرار می­گیرد. این ابزارها امکان کنترل درونی سازه را فراهم می­سازد.

در روش ژئودتیکی، شبکه­ای از نقاط بر روی بدنه و محیط اطراف سازه ایجاد شده و از طریق مشاهدات ژئودتیکی عمدتاً طول، زاویه و مختصات در اپک­های زمانی متفاوت، رفتار سازه مورد پایش و کنترل قرار می­گیرد. این گونه مشاهدات امکان کنترل تغییر شکل بیرونی سازه را مهیا می­سازند.

یکی از مهم­ترین کاربردهای شبکه­های ژئودتیک، شبکه­های کنترل جابجایی یا شبکه­های میکروژئودزی است. شبکه­های میکروژئودزی را می­توان به دو دسته شبکه­های مطلق و نسبی تقسیم­بندی نمود. این شبکه­ها بسیار پر کاربرد هستند و در موارد بسیاری کاربرد دارند، از جمله آن­ها می­توان حداقل به موارد زیر اشاره کرد:

1) تعیین جابجایی پوسته زمین در اطراف بدنه سدها

2) مطالعه تغییر شکل سازه­های مهندسی نظیر سدها و پل­ها و تأسیسات و نیروگاه­های هسته­ای

3) کنترل نشست زمین در مناطقی که استخراج معادن صورت می­گیرد

4) حرکات ناشی از پدیده زمین لغزش مخصوصاً در مناطق کوهستانی

5) تعیین جابجایی فلات­ها و ساختارهای تکتونیکی درپروژه­های مربوط به ژئوفیزیک و زمین شناسی

6) تأثیرات جزر و مدی که در آن پوسته زمین در اثر این تأثیرات تا حداکثر نیم متر تغییر شکل پیدا می­کند.

در شبکه­های مطلق، بحث جابجایی مطلق نقاط مطرح است، بنابراین در این شبکه­ها می­بایست تعدادی نقطه پایدار وجود داشته باشد. انتخاب نقاط پایدار از اهمیت بالایی برخوردار است که در فصل­های بعدی به تفصیل شرح داده خواهد شد. بر خلاف شبکه­های مطلق، در شبکه­­های نسبی بحث جابجایی نسبی نقاط مطرح است.

بکارگیری مشاهدات میکروژئودزی به جهت رفتارسنجی خارجی سازه­ها در سال­های اخیر خصوصاً با افزایش دقت وسایل اندازه­گیری، به ویژه GPS از اهمیت و توجهی بیش از پیش برخوردار گردیده است. در رفتارسنجی سازه­ها به کمک مشاهدات ژئودتیکی، نوعاً کار با ارائه بردارهای جابجایی خاتمه یافته و مهندسین از طریق تفسیر این بردارهای جابجایی رفتار سازه را تحلیل می­کنند. برای تعیین میزان جابجایی­ها تعدادی نقطه روی سازه و اطراف آن در نظر گرفته می­شوند؛ دو یا چندین سری مشاهده در اپک­های زمانی متفاوت برای مطالعه تغییر شکل و حرکت سازه صورت می­گیرد. در این گونه شبکه­ها لازم است یک سری نقاط پایدار، سیستم مختصات را تشکیل دهند تا بتوان جابجایی­ها را نسبت به آن­ها محاسبه کرد. در صورت نبود این نقاط جابجایی­های محاسبه شده بین نقاط کاذب خواهد بود. اما باید در نظر گرفت که احتمال دارد تعدادی از نقاط پایدار نیز در عمل، در فاصله زمانی بین مشاهدات دو اپک از جای خود حرکت نمایند. پس لازم است نقاطی که جابجا شده­اند قبل از انجام مشاهدات و محاسبه میزان جابجایی، شناسایی شوند و از فهرست نقاط پایدار که سیستم مختصات را تشکیل می­دهند حذف شوند. چنان­چه این نقاط را حذف کنیم به یک سیستم مختصات بدون جابجایی دست می­یابیم. این کار به ما کمک می­کند تا میزان جابجایی هر نقطه را به صورت دقیق و بدون تأثیر جابجایی نقاط مبنا بر آن­ها محاسبه کنیم. در بخش بعدی به مروری بر کارهای انجام شده در گذشته در زمینه کشف و تعیین میزان جابجایی خواهیم پرداخت.

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :مقایسه روش­های نوین آنالیز پایداری در شبکه های میکروژئودزی

Author: 92