پایان نامه ارشد پیش بینی تراوش از بدنه سدهای خاکی با استفاده از روش های داده کاوی

پایان نامه  

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

 پیش بینی تراوش از بدنه سدهای خاکی با استفاده از روش های داده کاوی

تکه هایی از متن :

ج-2- سرریز کردن

سرریز شدن یکی از معروف­ترین و شناخته­­شده­ترین عوامل شکست در سدها به شمار می­رود. در اثر ورود حجم زیاد آب به درون مخزن و عدم توانایی سرریزها در تخلیه حجم اضافی وارد شده به مخزن، حجم اضافی آب از روی سد عبور کرده و خطر وقوع خرابی بالا می­رود. این نوع خرابی که در سدهای خاکی بحرانی­تر از سدهای بتنی می­باشد، قبل از دهه 50 و 60 اصلی­ترین علت خرابی سد محسوب می­شد، اما با پیشرفت­های علم هیدرولیک در ساخت سرریز و پیشرفت علم هیدرولوژی در زمینه پیش بینی دقیق‌تر سیلاب طراحی، مسئله سرریزنمودن تا حد زیادی حل شد.

 

ج-3- ناپایداری شیب­ها

پایداری شیب­ها تابعی از جنس شیب، مشخصات هندسی شیب و اشباع بودن یا نبودن، می­باشد. نیروهای اصطکاکی و چسبندگی به عنوان نیروهای مقاوم از گسیختگی شیب ممانعت می­کنند، از سوی دیگر وزن شیب به عنوان نیروی محرک گسیختگی محسوب می­شود. در صورت اشباع شدن شیب و کاهش پارامترهای مقاومتی آن خطر ناپایداری شیب بالا می­رود. اگر نیروهای محرک به نیروهای مقاوم غلبه نمایند، شیب ناپایدار شده و حالت گسیختگی اتفاق می­افتد.

شیب‌های بالادست و پایین­دست سدهای خاکی و شیب­های طبیعی باید از نظر پتانسیل گسیختگی بررسی شوند. البته امروزه معضل گسیختگی شیب­های بالادست و پایین­دست سد تقریباً از بین رفته، اما در صورت ناکافی­بودن مطالعات زمین­شناسی، امکان بروز زمین­لغزه در شیب­های طبیعی وجود دارد.

 

ج-4- زلزله

یکی دیگر از خطراتی که سد را تهدید می­کند، وقوع زلزله می­باشد. تاثیرات زلزله و سد متقابل است و به همان اندازه که وقوع زلزله خطر تخریب سد را به دنبال دارد، ساخت سد نیز متعاقباً خطر حادث شدن زلزله را به دنبال خواهد داشت.

در تاریخ سدسازی موارد متعددی از تخریب سد به وسیله زلزله ثبت شده است که از جمله آن­ها می­توان به سدهای ون نورمن سفلی، هبگن، اکلوتنا و … اشاره داشت. اما اصولاً زلزله از علل اصلی شکست سدها به شمار نمی­رود.

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :پیش بینی تراوش از بدنه سدهای خاکی با استفاده از روش های داده کاوی

Author: 92