پایان نامه ارشد عمران درباره قاب هاي مقاوم خمشي فولادي

پایان نامه  

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

 توسعه منحنی های شکنندگی برای ارزیابی لرزه ای سازه های فولادی

تکه هایی از متن :

1-1 مقدمه

انسان از آغاز خلقت همواره با موضوع بلاياي طبيعي مواجه بوده و تلاش نموده­ است تا اين حوادث و سوانح طبيعت را مديريت و كنترل نمايد و زندگي خود را از اين خطرات، ايمن و محفوظ دارد. از ميان بلاياي طبيعي، زلزله از ويژگي­هاي خاصي برخوردار بوده و در قرن گذشته با توجه به عوامل زير اهميت بيشتري به مديريت بحران زلزله داده شده است:

  • افزايش تعداد شهر ها در نقاط مختلف كه بسياري در مناطق فعال لرزه­ خيز واقعند.
  • گسترش و توسعه شهرها به گونه­اي كه گسل­هاي زيادي در داخل شهرها قرار گرفته­اند.
  • افزايش تراكم جمعيت شهرها كه باعث افزايش تعداد قربانيان زلزله گرديده است.
  • افزايش كمي و كيفي تأسيسات و امكانات مختلف شهري، كه باعث افزايش سرمایه­گذاري انسان در شهرها و گسترش خسارات مالي ناشي از زلزله شده ­است.
  • پيشرفت دانش لرزه ­شناسي و مهندسي زلزله، كه بشر را قادر به ثبت اطلاعات زلزله ­هاي گذشته و تجزيه و تحليل هر چه دقيق­تر آنها نموده است.

ايران از نظر لرزه ­خيزي در منطقه­ي فعال جهان قرار دارد و به گواهي اطلاعات حاصل از مستندات علمي و مشاهدات قرن بيستم از خطر پذيرترين مناطق جهان در اثر زمين ­لرزه­ هاي پرقدرت محسوب می­شود. در سال­ هاي اخير به طور متوسط هر پنج سال يك زمين­ لرزه با صدمات جاني و مالي بسيار بالا در نقطه اي از كشور رخ داده است و در حال حاضر ايران در صدر كشور هايي است  كه وقوع زلزله در آن با تلفات جاني بالا همراه است.

گرچه جلوگيري كامل از خسارات ناشي از زلزله­ هاي شديد بسيار دشوار و حتی غیر ممکن است، ليكن با افزايش سطح اطلاعات در رابطه با لرزه­ خيزي كشور و مطالعه دقيق وضعيت آسيب­ پذيري ساختمان ­ها،  تأسیسات زیربنایی و شریان­ های حیاتی و ايمن ­سازي و مقاوم­ سازي صحيح و اصولي آنها، مي توان تا حد مطلوب تلفات و خسارات ناشي از زلزله­ هاي آتي را كاهش داد.

امروزه یکی از راه ­های بررسی آسیب ­پذیری ساختمان ­های موجود، استفاده از منحنی ­های شکنندگی[1] می­ باشد که این منحنی ­ها می توانند کاربرد های فراوانی قبل و بعد از زلزله داشته باشند.

 

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :توسعه منحنی های شکنندگی برای ارزیابی لرزه ای سازه های فولادی

Author: 92