پایان نامه ارشد عمران تقویت برشی تیرهای بتن‌مسلح با آرایش مختلف میله‌ی FRP به روش NSM

پایان نامه  

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

آرایش بهینه‌ی نصب مصالح FRP در مقاوم‌سازی برشی تیرهای بتن مسلح با روش تعبیه در نزدیک سطح

تکه هایی از متن :

1-2 تاريخچه

کامپوزيتها یا مواد چندسازه‌ای يا کاه‌گل‌های عصرجديد، رده‌ای از مواد پيشرفته هستند که در آنها از ترکيب مواد ساده به منظور ايجاد موادی جديد با خواص مکانيکی و فيزيکی برتر استفاده شده است. اجزای تشکيل دهنده ويژگی خود را حفظ کرده، در يکديگر حل نشده و با هم ممزوج نمی‌شوند. استفاده از اين مواد در طول تاريخ نيز مرسوم بوده است. از اولين کامپوزيت‌ها يا همان چندسازه‌های ساخت بشر می‌توان به کاه‌گل وآجرهای گلی که در ساخت آنها از تقويت کننده‌ی کاه استفاده می‌شده است، اشاره کرد. هنگامی که اين دو باهم مخلوط شوند و محصولی بدست می آيد که بسيار ماندگارتر و مقاوم‌تر از هر دو ماده‌ی اوليه يعنی گل و کاه است. قايق‌هايی که سرخ‌پوست‌ها با قير و بامبو می‌ساختند و تنورهايی که از گل، پودر‌شيشه و پشم بز ساخته می‌شدند و در نواحی مختلف کشورمان يافت شده است،نيز از کامپوزيت‌های نخستين هستند. قديمي‌ترين مثال از كامپوزيت‌ها مربوط به افزودن كاه به گل جهت تقويت گل و ساخت آجري مقاوم جهت استفاده در بناها بوده است. قدمت اين كار به 4000 سال قبل از ميلاد مسيح باز مي‌گردد. در اين مورد كاه نقش تقويت كننده و گل نقش زمينه يا ماتريس را دارد. ارگ بم كه شاهكار معماري ايرانيان بوده است، نمونه‌ی بارزي از استفاده از تكنولوژي كامپوزيت‌ها در قرون گذشته بوده است. مثال ديگر، تقويت بتن توسط ميله‌هاي فولادي مي‌باشد. در بتن مسلح يا تقويت شده، ميله هاي فلزي، استحكام كششي لازم را در بتن ايجاد مي‌نمايند، زیرا بتن يك ماده‌ی ترد مي‌باشد و مقاومت اندكي در برابر بارهاي كششي دارد. بدين ترتيب بتن وظيفه‌ی تحمل بارهاي فشاري و ميله هاي فولادي وظيفه تحمل بارهاي كششي را بر عهده دارند. بسیاری از نیازهای صنعتی مانند صنایع فضایی، راکتورسازی، الکترونیکی، ساختمان‌سازی، حمل‌و‌نقل، نمی‌توانند با استفاده از مواد معمولی برآورده شود و نیاز به تغییر گسترده‌ی خواص دارد. بنابراین استفاده از کامپوزیت‌ها بسیاری از مشکلات را حل نموده است .تاريخچه‌ی مواد پليمري تقويت شده با الياف به سالهاي 1940 در صنايع دفاعي و به خصوص كاربردهاي هوا-فضا برمي‌گردند. براي مثال در سال 1945 بيش از 7 ميليون پوند الياف شيشه به طور خاص براي صنايع نظامي، مورد استفاده قرارگرفته است. در ادامه با توجه به مزاياي آنها، به صنايع عمومي نيز راه يافتند. كامپوزيت‌هاي پايه پليمري مهم‌ترين دسته از كامپوزيت‌ها می‌باشند. طيف وسيعی از صنايع، از  قبیل صنايع رده بالا، مثل توليد قطعات هواپيما تا صنايع رده پايين مثل توليد سينك ظرفشويی ،از كامپوزيت‌هاي پايه پليمري توليد مي‌شوند و به همين دليل بزرگترين زير مجموعه‌ی مواد مركب محسوب مي گردند.

به دنبال فرسوده‌شدن سازه‌های زیر‌بنایی و نیاز به تقویت سازه‌ها برای برآورده کردن شرایط سخت‌گیرانه‌ی طراحی، طی دو دهه‌ی اخیر تأکید فراوانی بر روی تعمیر و مقاوم‌سازی سازه‌ها در سراسر جهان، صورت گرفته است. از طرفی، بهسازی لرزه‌ای سازه‌ها به‌خصوص در مناطق زلزله‌ خیز، اهمیت فراوانی یافته است. در این میان تکنیک‌های استفاده از مواد مرکب FRPبه‌عنوان مسلح‌ کننده خارجی به دلیل خصوصیات منحصر به فرد آن، از جمله مقاومت بالا، سبکی، مقاومت شیمیایی و سهولت اجرا، در مقاوم ‌سازی و احیاء سازه‌ها اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده‌اند. از طرف دیگر، این تکنیک‌ها به دلیل اجرای سریع و هزینه‌های کم جذابیت ویژه‌ای یافته‌اند.

مواد مرکب FRP در ابتدا به‌عنوان مواد مقاوم ‌کننده‌ی خمشی برای پلهای بتن‌مسلح و همچنین به‌عنوان محصورکننده در ستون‌های بتن‌مسلح مورد استفاده قرار می‌گرفتند؛ اما به دنبال تلاش‌های تحقیقاتی اولیه، از اواسط دهه1980 توسعه‌ی بسیار زیادی در زمینه‌ی استفاده از مواد FRP در مقاوم‌‌سازی سازه‌های مختلف مشاهده می‌شود. تعداد موارد کاربرد مواد FRP در مقاوم‌‌سازی، تعمیر و یا بهسازی سازه‌ها از چند مورد در10 سال پیش، به هزاران مورد در حال حاضر رسیده است. اجزاء سازه‌ای مختلفی شامل تیرها، دال‌ها، ستون‌ها، دیوارهای برشی، اتصالات، دودکش‌ها، طاق‌ها، گنبدها و خرپاها تاکنون توسط مواد FRP مقاوم شده‌اند. از سيستم های FRP برای بهسازی يك عضو سازه‌ای خسارت‌ديده و يا مقاوم‌سازی يك عضو سالم و يا رفع اشكالات در حال ساخت بهره گرفته می‌شود.هم‌اکنون تعداد زیادی از محققان و پژوهشگران صنعت سازه در سراسر جهان در حال بررسی، مطالعه و انجام آزمایشات تقویت سازه‌ها با کامپوزیت‌های FRP می‌باشند.

دراين 35 سال كاربرداين روش تنها به سازه‌های بتنی محدود نمانده وبرای انواع سازه‌های بنايی، چوبی و فولادی بكار رفته است. در اين مدت پژوهشگران زيادي در اين سه قاره به توسعه‌ی كاربرد مواد FRP توجه نموده‌اند كه نتيجه‌ی زحمات آنها تدوين آيين‌نامه‌هاي مختلف مي‌باشد. در ده سال گذشته انجمن مهندسين ژاپن[1] چند گزارش در رابطه با نحوه‌ی طراحي سيستم‌هاي FRP ارائه داده است. به طور همزمان در اروپا سازمان بين‌الملي سازه‌هاي بتني[2] مجموعه‌اي براي اصول تقويت و طراحي سازه‌هاي بتني با FRP ارائه داده است. انجمن استاندارد كانادا[3] نيز مجموعه‌هاي مشابهي را تدوين نموده است. در ايالات متحده‌ی آمريكا اين وظيفه به عهده‌ی انجمن بتن آمريكا[4] واگذار شده كه كميته‌ی 440 ، هفت آيين نامه و دستور طراحي تدوين نموده است.

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :آرایش بهینه‌ی نصب مصالح FRP در مقاوم‌سازی برشی تیرهای بتن مسلح با روش تعبیه در نزدیک سطح

Author: 92