پایان نامه ارشد رشته عمران بررسی عددی کاهش پاسخ لرزه ای مخازن ذخیره مایع در اثر به کارگیری جداساز های لرزه ای

پایان نامه  

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

 بررسی عددی کاهش پاسخ لرزه ای مخازن ذخیره مایع در اثر به کارگیری جداساز های لرزه ای

تکه هایی از متن :

1-1- خسارات وارد شده به مخازن ذخيره مايع تحت بارهای لرزه‌ای

مشاهدات انجام شده در خصوص عوامل موثر بر خرابي­هاي مخازن ذخيره مایع در هنگام اعمال بارهای لرزه‌ای، بيانگر آسيب­پذيري بيشتر مخازن فولادي نسبت به مخازن بتني مي­باشد.تجربیات زلزله­های گذشته باعث شده است که آیین­نامه­های معتبر، مقررات خود را برای تحلیل دینامیکی مخازن دائما بهبود دهند. اگر چه مقررات آيين­نامه‌ای در خصوص بررسی برخي از پديده­ها به درک يکسانی رسیده است، اما فلسفه بکار گرفته شده در آیین­نامه­های مختلف،برای بررسی برخي دیگر از پدیده­ها، متفاوت بوده و هنوز جمع­بندی یکسانی در رابطه با آنها وجود ندارد. به عنوان مثال اثر سقف مخازن در باز توزیع نیروهای طراحی، نحوه تاثیر عوامل مختلف بر برآورد ارتفاع قسمت آزاد بالاي مخازن و يا باز توزيع تنش­ها در هنگام بلند شدن مخزن و …. از جمله مواردي هستند که هنوز مدل تحلیلی یکسانی براي آنها وجود ندارد.

بنابراین موضوع تحلیل دینامیکی مخازن ذخیره مایع، اگر چه موضوعی آشنا و با پیشینه طولانی است، اما به دلیل تعدد پدیده‌های درگیر با آن، هنوز دارای وجوه مبهم بسیاری است که باعث پویایی تحقیقات در این زمینه شده است. از طرفی، حضورپدیده­هایی نظیر اندرکنش مايع-سازه و پدیده اندرکنش سازه-خاک بر پيچيدگي­موضوع تحلیل دینامیک مخازن و تنوع خرابي­های مشاهده شده در آنها می­افزایند. شناخت دقيق انواع خرابي­هاي ناشی از اعمال بارهای لرزه‌ای در مخازن ذخيره، می­تواند دیدگاه اولیه­ای را در رابطه با زمینه­های تحقیق فراهم آورد.

در يک جمع بندي کلي خرابي­هاي حاصل در مخازن ذخيره مايع در هنگام زلزله را مي­توان در انواع ذيل خلاصه کرد.

1- کمانش جداره مخزن در اثر نیروهای هیدرودینامیک ناشی از اندرکنش مایع- سازه

2- خرابي در اثر حرکت سيال مواج در هنگام زلزله و برخورد آن با سقف و قسمت­های فوقانی جداره مخزن

3- نشت مايع از مخزن به دليل ایجاد تنش­هاي حلقوي بالا در محل اتصالات

4- بلند شدگي مخزن از روي پي (برای مخازن مهار نشده)

5- کمانش ستونها­ي ثابت مياني که براي نگه داشتن سقف بکار مي­روند

6- حرکت­های جانبی سازه مخزن (عدم استفاده از اتصالات انعطاف­پذير در محل اتصال لوله­های ورودی و خروجی مایع با مخزن ممکن است باعث پاره شدن ورق جداره یا خرابی ملحقات مخزن گردد).

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :بررسی عددی کاهش پاسخ لرزه ای مخازن ذخیره مایع در اثر به کارگیری جداساز های لرزه ای

Author: 92