پایان نامه ارشد رشته عمران آبشستگي و روش هاي حفاظت پايين دست سازه هاي هيدروليكي رودخانه اي

پایان نامه  

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

 بررسي آبشستگي و روش هاي حفاظت پايين دست سازه هاي هيدروليكي رودخانه اي 

تکه هایی از متن :

معرفی نرم افزار Flow-3D:

نرم افزارFlow-3D نرم افزاری چند جانبه و سازگار با شرایط پیچیده جریان در مدل سازی به صورت دو بعدی و سه بعدی است. این نرم افزار مختص دینامیک سیالات محاسباتی(CFD) است و توسط شرکت Flow Science ارائه شده است. روش حل معادلات در این نرم افزار بر اساس روش حجم محدود است. مدل‌های ریاضی از جمله ابزارهای توانمند در زمینه حل معادلات پیچیده مربوط به مکانیک سیالات هستند. امروزه با افزایش سرعت کامپیوترها، استفاده از این مدل‌ها گسترش چشمگیری یافته است. یکی از مزیت‌های مدل‌های ریاضی نسبت به مدل‌های فیزیکی، کم هزینه تر بودن آنها است، ضمن اینکه تغییرات مختلف مانند تغییر در هندسه سازه به راحتی در این مدل‌ها امکان پذیر است. استفاده از اینگونه نرم افزارها با توجه به توانایی گرافیکی بالا و ارائه نتایج سه بعدی جریان با توجه به هر نوع شکل هندسی سازه هیدرولیکی ، مي‌تواند اطلاعات فراوانی به طراح در جهت بهینه سازی شکل هندسی سازه مورد نظر ارائه نماید. همچنین موجب ایجاد تغییرات کمتر در مدل هیدرولیکی و زمان مطالعات شود و یا حتی در مواردی جایگزین ساخت و انجام مطالعات هیدرولیکی شود.

یکی از مدل‌های ریاضی رایج در دنیا که جهت حل مسائل پیچیده مرتبط با سازه‌های هیدرولیکی مورد استفاده قرار مي‌گیرد، نرم افزار Flow-3D است که توانایی حل سه­بعدی پدیده‌های هیدرولیکی را داراست و تطابق مناسب نتایج این نرم افزار با نتایج آزمایش‌های مدل هیدرولیکی در تعدادی از پروژه‌های مورد بررسی، موجب افزایش اطمینان در استفاده از این برنامه کامپیوتری شده است

این مدل عددی در جریان‌های سه بعدی غیر ماندگار که دارای سطح آزاد و هندسه پیچیده هستند نیز کاربرد دارد. نرم افزار Flow-3D توانایی نمایش تغییرات لحظه‏ای پارامتر‌های هیدرولیکی مختلف مانند عمق و سرعت در جهات مختلف و در هر مقطع دلخواه از سازه را به صورت فایل متنی یا گرافیکی داراست.

یکی دیگر از خروجی‌های برنامه نمایش دو بعدی تغیرات پارامتر‌های هیدرولیکی است. بدین صورت که امکان بررسی تغییرات پارامترهای هیدرولیکی در طول، عرض و پلان سازه به سهولت امکان پذیر است. نمایش سه بعدی تغییرات پارامترهای هیدرولیکی مختلف در هر لحظه از جمله توانایی‌های دیگر این      نرم افزار است.

نرم افزار Flow-3D معادلات حاکم بر حرکت سیال را با استفاده از تقریبات احجام محدود حل مي‌کند. محیط جریان به شبکه‌هایی با سلول‌های لوله‏ای تقسیم بندی می شود که برای هر سلول مقادیر کمیت‌های وابسته وجود دارد. یعنی همه متغیرها در مرکز سلول محاسبه مي‌شوند بجز سرعت که در مرکز وجوه سلول حساب مي‌شود. در این نرم افزار از دو تکنیک عددی برای شبیه سازی هندسی استفاده شده است: 1- روش حجم سیال (VOF): این روش برای نشان داد رفتار سیال در سطح آزاد مورد استفاده قرار مي‌گیرد.2- روش کسر مساحت- حجم مانع (FAVOR): برای شبیه سازی سطوح و اجسام صلب، مثل مرز‌های هندسی کاربرد دارد.

روش انتقال VOF موجود در این برنامه بر مبنای تقریبات سلول دهنده-پذیرنده است، که اولین بار توسط هرت و نیکولز[1] (1981)، بیان شد. روش استاندارد از اپراتور Splitting و مقادیر تابع VOF از زمان قبل را برای محاسبه شار عبوری در هر سه جهت مختصات محاسبه مي‌کند. وقتی سطح آزاد وجود دارد همه المان‌ها شامل سیال است. بعضی المان‌ها پر و بعضی خالی هستند و تعداد کمي‌از المان‌ها دارای سطح آزاد هستند(یعنی نیمه پر هستند). یک راه مناسب برای تعیین موقعیت المان تعیین کمیت F است که میزان کسری از المان را توسط سیال احاطه شده است را تعیین مي‌کند.

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :بررسي آبشستگي و روش هاي حفاظت پايين دست سازه هاي هيدروليكي رودخانه اي 

Author: 92