پایان نامه ارشد درباره:تاثیر ورود هوا در درصدهای مختلف بر روی پروفیل های سرعت و ضرایب فشار

پایان نامه  

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

 تحلیل عددی جریان در نزدیکی رمپ هواده سرریز تونلی

تکه هایی از متن :

هوادهی[1]

هرچند دقت در طرح و ساخت سازه‌ی هیدرولیکی مورد نظر و اصلاح ناهمواری­های سطوح، احتمال وقوع کاویتاسیون را کاهش می‌دهد اما این احتمال کامل از بین نخواهد رفت زیرا امکان به وجود آمدن ناهمواری‌ها در سطوح با گذشت زمان وجود دارد برای مثال در اثر انقباض یا انبساط بتن، سطح بتن در محل درزها دچار برآمدگی می‌شود. لذا احتمال وقوع کاویتاسیون برای سازه‌های هیدرولیکی که درگیر جریان با سرعت بالا می‌باشند همواره وجود داشته و در نتیجه بهترین راه حل برای رفع این مشکل دائمی، هوادهی به جریان می­باشد.

تحقیقات انجام‌شده در زمینه‌ی بررسی پدیده‌ی کاویتاسیون و راه‌های پیشگیری از آن نشان داده است که موثرترین و اقتصادی‌ترین روش برای جلوگیری از این پدیده، هوادهی به جریان می‌باشد. لذا بررسی تأثیر پارامترهای مختلف بر روی هوادهی جریان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. نظریه‌های مختلفی برای توضیح چگونگی توقف کاویتاسیون توسط هوای موجود در جریان ارائه شده است که این مکانیسم­ها در زیر تشریح شدند.

بر اساس یک نظریه حباب‌های هوا بین جداره و جریان به صورت بالشتک قابل ارتجاع عمل می‌نمایند و باعث استهلاک انرژی ناشی از انفجار حباب‌ها می‌گردند. همچنین وجود بالشتک‌های هوا می‌تواند مسیر نیروی ناشی از انفجار حباب‌های بخار آب را از جداره منحرف نموده و یا آن را به تعویق اندازد. همچنین بر اساس نظریه دیگری ورود هوا به داخل جریان باعث افزایش موضعی فشار جریان شده و کاهش احتمال وقوع کاویتاسیون را در بر دارد. نظریه‌ی دیگری کاهش خسارات ناشی از کاویتاسیون به علت هوادهی جریان را به دلیل کاهش سرعت صوت در جریان با وجود حباب­های هوا بیان می­نماید. مقدار سرعت موج فشاری که باعث انتقال نیروی فشاری به اطراف می‌شود، متناسب با سرعت صوت در محیط می‌باشد و با افزایش حباب­های هوا در داخل جریان، سرعت صوت به شدت کم شده و بدین ترتیب شدت کاویتاسیون کاهش می‌یابد. (Falvey, 1980) مکانیسم کاویتاسیون و بالطبع مکانیسم پیشگیری از آن توسط هوادهی به جریان بسیار پیچیده بوده و نظریات ذکرشده تصویر ساده‌ای از مکانیسم پیچیده‌ی این پدیده را ارائه می‌دهند.

 

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :تحلیل عددی جریان در نزدیکی رمپ هواده سرریز تونلی

Author: 92