هوش هیجانی و تاثیر هیجانها بر ذهن

آگوست 11, 2018 Off By 92
پایان نامه  

با توجه به توانایی آزمونهای هوش(آزمون وکسلر، SAT و…)،آنچه که امروزه در روانشناسی مطرح است، این است که نمره های در سی، هوشبهر یا نتایج آزمونهای هوش علی رغم ارزش و ابهتشان در میان عموم، نمیتوانند قاطعانه پیش بینی کنند که چه کسی در زندگی موفق خواهد شد. بر این قاعده که هوشبهر پیش بینی کننده موفقیت است، استثناهایی وجود دارد. در بهترین حالت، هوشبهر حداکثر حدود بیست درصد در پیش بینی موفقیت در زندگی سهم دارد،در حالی که هشتاد درصد باقی مانده به نیروهای دیگر مربوط میشود.

  در صورتی که به دنبال پایان نامه یا پورپوزال دانشجویی خاصی می گردید می توانید در باکس زیر کلمه کلیدی خود را وارد نمایید :

 

 

تاثیرهیجانها بر ذهن

هیجانها علاوه بر اینکه راهنمای پاسخ های آنی ما در موقعیت های مخاطره آمیز هستند ( مثل عملکرد سریع انسان هنگام احساس ترس ) یعنی جایی که لحظه ای تامل برای فکر کردن درباره کاری که باید انجام شود، ممکن است به قیمت از دست دادن زندگی ما تمام شود،ذهن عقلانی و خردگرای ما را تغذیه می کنند و برای عمل کردن آگاهی لازم را به آن میدهند، و ذهن نیز درون دادهای هیجانی را پالایش و گاهی نیز منع میکند. با این وجود نسبت کنترل عقلانی ذهن بر بخش هیجانی آن به این صورت است که هر چه احساس شدید تر باشد ذهن هیجانی مسلط تر و ذهن خرد گرا بی اثر تر میگردد..

اکنون با توجه به مطالب گفته شده قادر خواهیم  بود به سوال بالا پاسخ دهیم.

از آنجا که آزمونهای هوش تنها  جنبه های شناخت ذهن را در بر میگیرند، قادر به تضمین موفقیت فرد در زندگی نخواهند بود. زیرا جنبه دیگری از استعداد، یعنی استعداد عاطفی و هیجانی را نادیده انگاشته اند. استعداد عاطفی یک توانایی عالی است

که مشخص می کند چگونه می توانیم از سایر مهارتهای خود از جمله عقل خام به بهترین صورت استفاده کنیم. می توان گفت که ما باید هوش هیجانی (استعداد عاطفی) را به عنوان مجموعه صفاتی که بی اندازه در سرنوشت افراد اهمیت دارند و عده ای نام منش به آن می گذارند را در برآوردهای هوشی مد نظر داشته باشیم.

 

تعریف هوش هیجانی