مطبوعات و اخلاق رسانه ای تحلیل محتوای اخبار روزنامه های کیهان، ایران، شرق …

۴- باید زمانی که موضوع از اهمیت لازم برخوردار است، هرگونه مطالب نادرست و زیان آور را سریعا اصلاح کند و اطمینان خاطر یابد تصحیح و عذرخواهی به خاطر درج مطالب نادرست، به اندازه کافی مشهود باشد و فرد مورد انتقاد حق پاسخ را بیابد.
۵- تنها زمانی باید نژاد، رنگ، عقیده، وضعیت تاهل و جنسیت افراد را مطرح کند که کاملاً مربوط به موضوع باشد و نباید مطالبی را که مشوق تبعیض، استهزا، غرض ورزی و تنفر باشد، تولید یا پردازش کند. (هریس و اسپارک،۲۵۲:۱۳۸۱)
ضوابط رفتاری شورای مطبوعاتی آفریقای جنوبی (پی سی اس ای PCSA)
مقدمه
این اصل بنیادین باید محترم شمرده شود که آزادی مطبوعات از محدودیت های معمول در مورد آحاد افراد جدایی ناپذیر و مشروط به همان محدودیت هاست و بر حق بنیادین جامعه در کسب اطلاع و دریافت و پخش آزادانه ی نظرات مبتنی است.
برخی از این اصول بدین شرح است:
۱- گزارش اخبار
۱/۱- مطبوعات موظف خواهند بود که اخبار را به درستی، با دقت و براساس واقعیت گزارش کنند.
۲/۱- اخبار باید در زمینه ای درست و به شیوه ای متعادل ارائه شود، بدون اینکه عمدا یا سهوا به دلیل :
۱/۲/۱- تحریف، مبالغه، یا ارائه غلط
۲/۲/۱- حذف مطالب، یا
۳/۲/۱- خلاصه کردن
از بیان حقایق منحرف شود.
۳/۱- ضمن توجه به منبع خبر، صرفاً چیزی را می توان به عنوان واقعیت ارائه کرد که بتوان آن را حقیقت به شمار آورد و این گونه حقایق باید به نحوی معتدل و با توجه به زمینه و اهمیت آن پخش شود. زمانی که گزارشی مبتنی بر واقعیت نیست یا برنظر، اتهام، شایعه یا حدس و گمان مبتنی است، باید به شیوه ای ارائه شود که به روشنی به وضعیت آن از این جهت اشاره گردد.
۴/۱- زمانی که دلیلی بر نادرستی یک گزارش وجود داشته باشد و اطمینان از صحت و سقم آن امکان پذیر باشد، باید در این مورد تحقیق شود.اگر این تحقیق عملی نباشد باید در گزارش مزبور بدان اشاره شود.
۵/۱- اگر بعدا آشکار شود که گزارشی که پخش شده به نحوی ملموس و آشکار عاری از صحت بوده است، باید بی درنگ و بدون قید و شرط تصحیح گردد.این تصحیح باید به قدری چشمگیر باشد که به نحوی بسنده و منصفانه به راحتی توجه افراد را جلب کند.
۲- تفسیر
۱/۲ – مطبوعات باید مجازباشند تا هر عمل یا رویدادی را که دارای اهمیت اجتماعی است نقد و تفسیر کنند به شرطی که این تفسیرها و نقدها منصفانه و صادقانه باشند.
۲/۲ – تفسیر باید بیان صادقانهی نظرات و عاری از سوء نیت و انگیزه های غیرصادقانه باشد و در آن باید به نحوی معتدل به حقایقی که با موضوع تفسیر مربوط است، توجه شود.
۳- شروط ویژه
۱/۳- عناوین و زیرنویس های تصاویر باید بازتاب معقولانه محتوای گزارش یا تصویر مربوط به آن باشد.
۲/۳- پوسترها (تصاویر بزرگ روزنامه) نباید مبالغه آمیز باشند و باید بازتاب معقولانه ی محتوای گزارشی باشند که مربوط به آنهاست.
۴- امور شخصی
تا آنجا که هم به اخبار و هم به تفسیر مربوط می شود، مطبوعات باید درباره ی موضوعاتی که مربوط به زندگی و مسائل خصوصی افراد است، دقت و ملاحظه استثنائی مبذول دارند و درنظر داشته باشند که ممکن است طرح مسأله مشروع اجتماعی موجب پایمال شدن حقوق شخصی افراد شود.
۵- کلیات
مطبوعات باید در موارد زیر توجه لازم را مبذول دارند و مسئولانه عمل کنند:
۱/۵- از چاپ موضوعاتی که ممکن است موجب خصومت شود یا از دیدگاه مسائل نژادی، قومی، مذهبی یا فرهنگی توهین آمیز باشد، یا مردم را به نقض قانون تحریک نماید، بپرهیزند.
۲/۵- از چاپ مطالبی که ممکن است برای صلح و آرامش و نظم لازم، امنیت و دفاع از جمهوری و مردم آن زیانمند باشد، خودداری کنند.
۳/۵- از ارائه مطالب حاوی وحشیگری، خشونت و سبعیت بپرهیزند. (ون روین،۱۱۹:۱۳۷۵)
ضوابط اخلاقی روزنامه استار آفریقای جنوبی
مسئولیت ها
۱- استار باید در گزارش ها و تفسیرهایش دقیق، معتدل، صادق و صریح باشد.
۲- هدف استار باید این باشد که همه جنبه های یک مسأله را، با ارائه ی معتدل مطلب، بدون جهت گیری، تحریف، تأکید یا حذف غیرضروری مطالب، ارائه نماید.
۳- استار باید از دولت، بخش تجاری یا هرگروه ذی نفع دیگر مستقل باشد.
۴- استار باید خطاکاری ها، سوء استفاده از قدرت و پنهان کاری های غیرضروری را برملا سازد.
۵- استار باید همکاری نژادی را تشویق و سیاستی را دنبال کند که هدف آن بالا بردن سطح رفاه و پیشرفت همه قشرهای جامعه باشد.
۶- استار باید تلاش کند که مثبت و سازنده باشد، اما مثبت گرایی آن گمراه کننده و بی محتوا نباشد.

برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت  fotka.ir  مراجعه نمایید.

مدیر سایت

Next Post

مطبوعات و اخلاق رسانه ای تحلیل محتوای اخبار روزنامه های کیهان، ایران، ...

ج اکتبر 16 , 2020
– رسانه ها با پذیرش و ایفای تعهدات موردنظر، باید به خودانضباطی حرفه ای خویش در چارچوب قوانین و نهادهای موجود بپردازند.– رسانه ها باید از آن چه ممکن است به جنایت، خشونت یا بی نظمی در کشور یا هتک حرمت گروه های اقلیت منجر شود، پرهیز کنند.– رسانه ها […]