عوامل مؤثر بر ایجاد قصدو بروز رفتار بازاریابی ویروسی در مشتریان و کاربران

اکتبر 29, 2018 Off By 92
پایان نامه  

بازاریابان می توانند ابزار گوناگونی را جهت ترغیب مشتریان بکار برند و با آن ابزار راجع به خدمات و کالاهای یک شرکت اطلاع رسانی کنند. این ها شامل آگهی، روابط عمومی و تبلیغ، اسپانسر، فروش شخصی، پست مستقیم و اخیراً نیز اینترنت می باشد. با این که بازاریابی ویروسی یک وسیله جدید در این جعبه ابزار است، طبیعتاً باید اهداف مشابه با آن هدف ها را بصورت عینی تر دنبال کند. از نقطه نظر عقلانی و براساس سود، نه تکنیک بازاریابی، نه مسئله چگونگی ایجاد هیجان نه خبر، هیچ کدام مفید نیست اگر درآمد روی سرمایه گذاری، بازگشتی نداشته باشد. و در حالی که دیدن بازده های مالی فوری ضرورتی ندارد ولی وجود آن در درازمدت بسیار حیاتی است، همان طور که گفته شد هر تکنیک بازاریابی باید سرمایه گذاریش را با چند روش جبران کند.

چند مبحث در دنیای بازاریابی در مورد اهداف اختصاصی شرکت ها وجود دارد که باید خودشان هنگام استفاده از بازاریابی ویروسی ایجاد کنند. یک نقطه نظر آن است که«تمام ابتکارات بازاریابی ویروسی، در هدف تبدیل فروشندگان به یک کانال فروش و بازاریابی، سهیم هستند».[3] از طرف دیگر نیز بحث می شود که«هدف شرکت ها در استفاده از استراتژی های بازاریابی ویروسی، فقط حداکثر کردن سودها نیست، درواقع دیدگاه های درآمدی تقریباً نامشخص هستند».[4] مغایرت بین این دو موقعیت از دیدگاه های متفاوتشان به هنگام ارزیابی پتانسیل ایجاد درآمد بازاریابی ویروسی سرچشمه می گیرد. سوال این است که آیا تمرکزی روی بازاریابی ویروسی بعنوان یک کانال تولید- فروش، بخودی خود، یا برعکس، بعنوان یک گام اولیه بسوی ایجاد سودها وجود دارد. تاکیدات روی این مسئله مطابق با نوع محیط رقابتی شرکت و روش کلی اطلاع رسانی و کنترل روابط با مشتریان تغییر خواهد کرد. مع هذا، تعدادی هدف سطح پایین هم وجود دارد که می توان برای اکثر شرکت ها با استفاده بازاریابی ویروسی درنظر گرفت. اکثر اوقات پیکارها مربوط به یک یا چند اهداف زیر هستند:[5]

  • افزایش فعالیت درخصوص نمایش مارک و آگاهی درخصوص مارک: هر دو مارک های تثبیت شده و جدید، عرضه و آگاهی دائمی میان مشتریان را نیاز دارد، افراد در غیر این صورت، کالاها را نخواهید خرید. باوجود یک محتوای تحمیل شده از طریق ایمیل، در یک پیکاری که ارسال را تشویق می کند می توان این هدف ارتباطی را بسیار تسهیل کرد.
  • افزایش ترافیک وب سایت: اکثر شرکت ها، وب سایت های خود را جهت ارائه اطلاعات محصول و محل های خرید آنلاین علاوه بر عرضه فروش سراسری، افراد درگیر در عرضه و برنامه های وابسته، به کار می برند. یک پیکار ویروسی می تواند دریافت کننده ها را قویاً برانگیزد تا کلیک کنند و به وب سایت وارد شوند.
  • افزایش لیست های برگزیده: بازاریان، بطور فزاینده ای در جستجوی افرادی هستند که داوطلبانه برای آخرین اطلاعات محصول، بولتن های خبری، عرضه های خاص و غیره اعلام آمادگی کنند. این جا نیز یک پیکار واگیردار می تواند مردم را به کلیک جهت مارک مورد درخواست تشویق کند.
  • برنامه های وفاداری: برخی افراد مرتباً تعدادی از پیام های متوسط به بالا را ارسال می کنند. سیستم های چنین افرادی به کمک ایمیل پی گیری می شود تا شناخته شوند و احتمالاً تبدیل به قهرمانان سازمان گردند. نه تنها آن ها به شرکت وفادار می شوند بلکه دیگران را نیز تشویق به انجام چنین کاری می کنند.
  • مدیریت ارتباط با مشتری: پیکارهای ویروسی می تواند رابطه بین شرکت و مخاطب موردنظر را نیز بهبود بخشد. محتوای مربوطه را می توان بر یک اساس منطقی فرستاد و از این جا به بعد، مشتری نزدیک به شرکت را مقید کرد و احتمالاً موجب برطرف نمودن موانع گردید.«اگر بازاریاب ها بتوانند آن را ساده کنند و همکنشی برای مشتریان را لذت بخش کنند، مشتریان ممکن است پیش عرضه کننده دیگری نروند زیرا آن ها نیز مشکلی ندارند».[6]

درموارد فوق الذکر، اهداف سطح بالا راجع به هر پیکار بازاریابی وجود دارد: افزایش در میزان فروش ها، بهینه سازی در روش نفوذ در بازار و ترقی در سهام بازار.

عناصر کلیدی ارتباط

دهان به دهان

رابطه های ضعیف و قوی

جریان ارتباط در شبکه های اجتماعی

رهبری افکار

دهان به دهان

ارتباط میان گروهی

مدل یابی تأثیر بازاریابی ویروسی بر ارزش ویژۀ برند مشتری

  در صورتی که به دنبال پایان نامه یا پورپوزال دانشجویی خاصی می گردید می توانید در باکس زیر کلمه کلیدی خود را وارد نمایید :

 

عناصر کلیدی ارتباط

رابین دانبار در کتاب خود در مورد کاربرد و اهمیت زبان در تکامل تدریجی بیان می کند که«وجود بشر کلاً حول و حوش صحبت کردن دور می زند». شایعات بی اساس که در زندگی بوجود می آید موجب گردش دنیا می شود. ما موجودات اجتماعی هستیم و دنیای ما در پیله، علائق و دقایق زندگی اجتماعی هر روزه بسته شده است».[7] مسائلی که ما به اطلاع همدیگر می رسانیم براستی هزار برابر واقعیت است و انگیزه ما برای انجام این کار، مطابق با موقعیت، بی اندازه متفاوت است، مکان و مردم رو در روی ما:«مردم در تمام اکناف دنیا، دائماً در مورد هر چیز از فوتبال گرفته تا شیوه زندگی نظرات خود را مبادله می کنند. میلیاردها نظریه در مورد روابط، فیلم ها، غذا، پول و محصولات بین مردم هر روز، پیشنهاد می شود. نظریه ها چند وسیله را بکار می برند. اما اعم از این که آن ها روی خطوط تلفن منتقل شوند، با پیام های ایمیل، روی کاغذ یا روی میز غذا منتقل گردند، همیشه در یک مغز شروع می شود و در دیگری پایان می یابد».[8]

بخش های زیر با چند بعد اساسی در ارتباط است که شامل ارتباط دهان به دهان، راهنمایی افکار و وابستگی رابطه های ضعیف و قوی در بازاریابی ویروسی می شود. این سه عامل با هم، شرط بسیار مهم برای ارتباط با مشتریان به شیوه های بازاریابی ویروسی را تشکیل می دهند. توانایی مرتبط کردن مردم از گروه ها و دسته ه ای اجتماعی متفاوت[9]، با یکدیگر.

 

بازاریابی دهان به دهان

در برخی از روش ها، آسان ترین راه برای درک بازاریابی ویروسی، درنظر گرفتن آن بعنوان«شارژ فوق العاده دهان به دهان روی اینترنت» است. من یک خبر از یک دولت، شرکت یا موسسه دریافت می کنم، سپس مایلم چیزی را که می بینم با ارسال پیام الکترونیکی به دیگران بگویم. این کلاً با کلیک یک دگمه روی می دهد که با نام دیگری برای بازاریابی ویروسی توصیف می شود، دهان به دهان. وقتی آن برای محصولات روی می دهد، دلایل تبادل اطلاعات ما اغلب مشابه هستند. ما در جستجوی توصیه هایی برای محصولات ناشناخته هستیم. یا می خواهیم افکار شکل گرفته در یک دنیای پیچیده ای که چیزها به هزاران شکل و اندازه موجود هستند را اثبات کنیم. برای افراد، تصمیم گیری جهت تائید یک محصول از طریق جستجوی اطلاعات گسترده، واقعاً غیرممکن است. این فرایند ارتباط دهان به دهان نامیده می شود و در دنیای بازاریابی نقش محوری را ایفا می کند». آن اشاره به ارتباطات رسمی- هم منفی و هم مثبت- بین افراد درباره خصوصیت های یک عرضه کننده و یا محصولات آن دارد.[10]

امانوئل روزن چند آمار مهم درباره نقش اصلی ارتباطات دهان به دهان در فرایند تصمیم گیری پیش از خرید مشتریان را بیان می کند:

  • مطابق با نظر موسسه صنعت مسافرت، دوستان و وابستگان یک منبع محدود اطلاعاتی در مورد مکان هایی برای ملاقات یا در مورد پروازها، هتل ها یا اتومبیل های کرایه ای هستند؛
  • 65 درصد مشتریانی که یک مینی کامپیوتر(Palm) را خریدند، به تولیدکنندگان گفتند، از شخص دیگر درباره آن شنیده اند.
  • براساس نتایج بدست آمده از یک تحقیق که توسط سازمان پژوهش بازاریابی، انجام یافته، 53 درصد از سینما روها تا حدودی به یک توصیه از کسی که می شناسند تکیه می کنند.[11]

این فهرست به آسانی با نمونه های بسیار زیاد دیگری که افراد با یک منبع مطمئن قبل از گرفتن تصمیمات مشورت می کنند، توسعه می یابد. اهمیت این تاثیر تقریباً شامل این واقعیت می گردد که«حتی در این عصر ارتباطات و تبلیغات گسترده، حدود 80 درصد از کل تصمیمات خرید با توصیه مستقیم یک کسی تحت تایثر قرار می گیرد.»[12]

چرا توصیه دهان به دهان چنین نیروی قدرتمندی، در دنیای بازاریابی دارد؟ چرا مردم به افکار همگنانشان، قبل از تصمیم گیری خرید بسیار زیاد تکیه می کنند؟ علت این است که شخص در جستجوی آگاهی، به چند روش، هنگام مشورت با یک فرد قابل اطمینان سود می برد. جرج سیلورمن در کتاب خود در مورد اسرار بازاریابی دهان به دهان چند مثال می زند که«قدرت کلام» را توصیف می کند.[13] اول از همه، اعتبار و استقلال شخص با پیام های تبلیغی متفاوت که با زیرکی فزاینده مشتریان محقق شده، مورد سوال قرار می گیرد که نسبی درنظر گرفته شده است. متقاعد سازی یک طرفه به نفع محصول تبلیغ شده، منبع مشاوره بعنوان هدف و بدون ایجاد یک«حق مسلم» در ارائه یک توصیه خاص وجود دارد. بعلاوه، شخص توصیه کننده، از قبل بوضوح محصول را تجربه کرده و از این رو آشنا به مزیت ها و کاستی ها می باشد.

پرسش از یک شخص با تجربه در یک موقعیت معین، خطر مورد بحث در یک تصمیم برای خرید را بسیار کاهش می دهد. کاهش خطر مربوط به هر دوی زمان و پول است. زیرا از یک جستجوی طولانی جهت یافتن مارک های مطمئن در یک گروه محصول جلوگیری می کند و اگر به نفع یک محصول خاص تصمیم گرفته است او قبل از این که پولش را خرج کند در مورد مزیت ها و نقطه ضعف های آن محصول اطلاعاتی دارد.

علاوه براین، اطلاعاتی که یک شخص می دهد اکثر اوقات مناسب و بموقع است. منبع مورد مشاهده احتمالاً آشناست، به«زبان من» صحبت می کند و قادر است موضوعات مورد علاقه مرا نشان دهد. امکان دارد سوالاتی از این شخص پرسیده شود، افکار شکل گرفته شده را تایید کند یا تغییر دهد و هر زمانی را که نیاز داشته باشد برای اطلاعات اضافی اختصاص دهد. هیچ رسانه تبلیغاتی چنین آرایشی از مزیت های قوی را به مشتری عرضه نمی کند و آن دلیل اصلی برای این که، چرا توصیه دهان به دهان چنین نیروی خارق العاده ای در بازار دارد، می باشد.

[1]Ferrell, pride, simkin, Dibb

[2]Ferrell, pride, simkin, Dibb،

[3] 2001, Diorio

[4]Helm

[5]Cf. Gotmarketing ، 2004،

[6]Sweat ،

[7]Dunbart ،

[8]Resen ،

[9]Whitaker, Perry ،

[10]Christiansen, chandrashekaran, Tax ،

[11]Cf. rosen

[12]Root- Shaffer, Richins

[13]Cf. silverman