دسته بندی علمی – پژوهشی : عمره تمتع از دیدگاه مذاهب خمسه- قسمت ۵

احرام بستن از مکّه معظّمه
وقوف (بودن) در عرفات از ظهر روز نهم ذی الحجّه تا غروب آفتاب.
) بودن در مشعر الحرام (مزدلفه) از اذان صبح روز عید قربان تا اوّل آفتاب.
) رمی جمره عقبه (زدن سنگ ریزه) در منی روز عید قربان.
قربانی کردن در منی.
تراشیدن سر یا گرفتن مقداری از مو یا ناخن در منی.
طواف دور خانه خدا پس از بازگشت به مکه معظّمه.
دو رکعت نماز طواف حج تمتّع نزد مقام ابراهیم (ع) یا پشت آن.
سعی بین صفا و مروه.
طواف نساء دور خانه خدا.
دو رکعت نماز طواف نساء نزد مقام ابراهیم (ع) یا پشت آن.
بیتوته (ماندن شب) در منی، شب یازدهم و دوازدهم، بلکه شب سیزدهم در بعضی موارد که بیانش خواهد آمد.
رمی سه جمره (صغری، وسطی، عقبه) در روز یازدهم و دوازدهم بلکه در روز سیزدهم در صورتی که شب سیزدهم را در منی بماند.
۲-۲-۲-شرایط حجّ تمتّع چند چیز است
۱- نیّت، که از اوّل شروع به احرام عمره قصدش این باشد که اعمال حجّ تمتّع را بجا می آورد، قربه الی الله تعالی، پس اگر نیّت دیگری نمود ـ تقییدا ـ یا تردید در نیّت داشت حجّش باطل است.
۲- باید عمره و حج هر دو در ماههای حج (شوّال، ذی القعده، ذی الحجّه) انجام شود، پس اگر تمام عمره تمتّع یا قسمتی از آن قبل از شوّال انجام شود باطل است.
۳- باید حجّ تمتّع و عمره تمتّع در یک سال انجام شود، پس اگر عمره تمتع را در یک سال بجا آورد و حج تمتع را به سال دیگر تأخیر انداخت حج تمتّع نخواهد بود، و در این حکم فرق نمی کند که تا سال آینده در مکه معظّمه بماند یا به وطن رفته و مجدّدا برگردد، و همچنین فرقی نیست که در احرام عمره تمتّع بماند (یعنی تقصیر را انجام نداده باشد) یا از احرام خارج شده باشد.
۴- باید احرام برای حجّ تمتّع ـ نه عمره آن ـ در حال اختیار از خود مکّه معظّمه باشد، و بهتر است که احرام از مسجدالحرام باشد، و در مسجد هم بهتر است نزد مقام ابراهیم (ع) و یا در حجر اسماعیل (ع) باشد.
۵ – باید مجموع اعمال عمره تمتّع و حجّ تمتّع را یک نفر برای یک نفر انجام دهد، پس اگر دو نفر برای انجام عمره و حج تمتّع از طرف یک نفر اجیر شوند که یکی عمره تمتّع و دیگری حج تمتّع را انجام دهد صحیح نخواهد بود، و همچنین اگر یک نفر عمره تمتّع را برای کسی و حج تمتّع را برای دیگری انجام دهد صحیح نخواهد بود.
۲-۲-۳-اقسام حج تمتع( واجب و مستحب)
۱- حجه الاسلام.
۲- حجى که با نذر و عهد و قسم انجام آن واجب مى شود.
۳- حجى که با اجیر شدن انجام آن واجب مى شود.
۴- در غیر موارد مذکور حج مستحب است.
۲-۲-۳-۱- حج در آیات قرآن
در قرآن، آیات متعددی درباره حج آمده و حج، تکلیفِ اشخاص مستطیع (آل عمران/سوره۳، آیه۹۷) و از شعائر بزرگ و شایسته تعظیم (حج/سوره۲۲، آیه۳۲) به شمار رفته است.
بنا بر آیه ۲۷ حج،(حج/سوره۲۲، آیه۲۷) حضرت ابراهیم علیه‌السلام مأمور شد که حکم حج را به مردم ابلاغ کند.
قرآن حج را عبادتی معرفی کرده که زمانی معین دارد و هلال، نشانه حلول ماه جدید و فرا رسیدن موسم آن است ( بقره/سوره۲، آیه۱۸۹).
هم‌چنین در قرآن به معین بودن ماه‌های برگزاری حج تصریح شده است. (بقره/سوره۲، آیه۱۹۷.)
بر این اساس، رسم جاهلیِ تغییر ماه‌های حرام و جلو انداختن یا تأخیر اجرای مناسک حج (یا به تعبیر قرآن، نَسیءْ) مردود اعلام گردیده است ( توبه/سوره۹، آیه۳۷).
در آیات متعدد دیگری به مناسک واحکام فقهی و اخلاقی حج پرداخته شده است، از جمله تشریع حج تمتع برای غیراهالی مکه و مجاوران حرم (بقره/سوره۲، آیه۱۹۶).
وقوف در مشعرالحرام و عرفات همراه با آداب آن،( بقره/سوره۲، آیه۱۹۸-۱۹۹)، مخالفت با برخی سنّت‌های ناپسند جاهلی در اعمال حج(بقره/سوره۲، آیه۱۸۹).و غیره….
۲-۲-۳-۲- اهمیت مناسک حج
لزوم رعایت تقوای الهی درباره احکام و مناسک حج و پرهیز از هرگونه کوتاهی و اهمال کاری در مورد آن:
وَ أَتِمُّوا الْحَجَّ وَ الْعُمْرَهَ لِلّهِ فَإِنْ أُحْصِرْتُمْ فَمَا اسْتَیْسَرَ مِنَ الْهَدْیِ وَ لا تَحْلِقُوا رُوءُسَکُمْ حَتّی یَبْلُغَ الْهَدْیُ مَحِلَّهُ فَمَنْ کانَ مِنْکُمْ مَرِیضاً أَوْ بِهِ أَذیً مِنْ رَأْسِهِ فَفِدْیَهٌ مِنْ صِیامٍ أَوْ صَدَقَهٍ أَوْ نُسُکٍ فَإِذا أَمِنْتُمْ فَمَنْ تَمَتَّعَ بِالْعُمْرَهِ إِلَی الْحَجِّ فَمَا اسْتَیْسَرَ مِنَ الْهَدْیِ فَمَنْ لَمْ یَجِدْ فَصِیامُ ثَلاثَهِ أَیّامٍ فِی الْحَجِّ وَ سَبْعَهٍ إِذا رَجَعْتُمْ تِلْکَ عَشَرَهٌ کامِلَهٌ ذلِکَ لِمَنْ لَمْ یَکُنْ أَهْلُهُ حاضِرِی الْمَسْجِدِ الْحَرامِ وَ اتَّقُوا اللّه َ وَ اعْلَمُوا أَنَّ اللّه َ شَدِیدُ الْعِقابِ .(بقره۱۹۶)
مناسک حج از شعائر الهی و شایسته تعظیم و بزرگداشت:
ذلِکَ وَ مَنْ یُعَظِّمْ شَعائِ

برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت azarim.ir مراجعه نمایید.

رَ اللّه ِ فَإِنَّها مِنْ تَقْوَی الْقُلُوبِ * لَکُمْ فِیها مَنافِعُ إِلی أَجَلٍ مُسَمًّی ثُمَّ مَحِلُّها إِلَی الْبَیْتِ الْعَتِیقِ .(حج : ۳۳ ـ ۳۲).

مدیر سایت

Next Post

عمره تمتع از دیدگاه مذاهب خمسه- قسمت ۱۱

ج اکتبر 16 , 2020
۳-۵-۲ – مذهب شافعىبنیانگذار آن محمد بن ادریس بن عباس بن عثمان بن شافع هاشمى قرشى مطّلبى، مکنى به ابوعبدالله است. وى در سال ۱۵۰ هجرى برابر با ۷۶۷ میلادى در فلسطین به دنیا آمد. مدتى در مکه و مدینه نزد اساتید فقه تلمذ کرد و سپس عازم بغداد شده […]