طراحی سازه نگهبان گود برداری به روش ترکیبی میخکوبی و انکراژ به وسیله روش عددی :پایان نامه عمران

پایان نامه  

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

 طراحی سازه نگهبان گود برداری به روش ترکیبی میخکوبی و انکراژ به وسیله روش عددی

تکه هایی از متن :

2-6 طراحی سازه نگهبان به‌وسیله روش حدی

میخ‌کوبی خاک یک روش در جای تسلیح خاک است که در دو دهه اخیر در کشورهای مختلف جهت پایدارسازی گودبرداری‌های عمیق و همچنین پایدارسازی شیب‌های طبیعی، کاربرد وسیعی پیداکرده است. همچنین آئین‌نامه تونل اتریش این روش را جهت تسلیح تونل‌ها، به‌عنوان یک نگه‌دارنده انعطاف‌پذیر در حفاری‌های زیرزمینی پیشنهاد داده است. از این روش در جهت پایدارسازی ترانشه‌های راه‌آهن و بزرگراه‌ها، لغزش زمین، مدخل تونل‌ها جهت پایدارسازی خاک‌های لایه‌ای ضعیف و ناپایدار و دیگر پروژه‌های عمرانی، استفاده‌شده است. اساس این سیستم بر مبنای کاربرد مصالح تسلیح کششی در ناحیه مقاوم خاک است که در فاصله کمی نسبت به یکدیگر قرارگرفته‌اند. سیستم‌های میخ‌کوبی شده قابلیت تحمل بارهای قائم استاتیکی و دینامیکی را دارا می‌باشند. ازاین‌رو می‌توان از این سیستم جهت ساخت کوله پل‌ها استفاده نمود. همچنین می‌توان از این سیستم جهت پایدارسازی و تعمیر سازه‌های خاکی موجود نیز بهره برد. در سیستم‌های میخ‌کوبی شده، مصالح تسلیح عموماً از میلگردهای فولادی که قابلیت تحمل نیروهای کشش و تااندازه‌ای برشی رادارند تشکیل‌شده است. این مصالح را می‌توان در داخل سوراخ‌های از قبل حفاری‌شده قرارداد و سپس عملیات تزریق را در اطراف آن‌ها انجام داد. یا اینکه میخ‌ها، بدون عملیات حفاری، در زمین کوبیده شوند. میخ‌ها از نوع پیش کشیده شده نیستند اما دارای فاصله کمی نسبت به یکدیگر می‌باشند. سطح سازه میخ‌کوبی شده ازنظر باربری نقش عمده‌ای ندارد اما می‌تواند به‌عنوان یک محافظ در برابر فرسایش و خوردگی عمل نماید. این سطح عموماً از یک‌لایه بتن تشکیل‌شده است که این بتن بر روی یک شبکه توری فلزی پاشیده می‌شود. ازجمله مزایای روش‌های مهار و میخکوبی خاک، می‌توان به امکان ایجاد یک پایدارسازی اولیه و موقت در حین عملیات خاک‌برداری، کاهش مقدار حفاری و کارهای بتنی در پی‌سازی، حذف خاک‌ریز پشت دیوارها، امکان اجرای سریع میخ‌کوبی در داخل خاک با توجه به اینکه میخ‌ها، پیش کشیده نیستند و امکان اجرای سریع و ارزان دیوار نما که معمولاً بتن پاشی  می‌شود، استفاده از مصالح ارزان‌تر ، انعطاف‌پذیری و اجرایی بودن اشاره نمود. سازه‌های میخ‌کوبی شده دارای انعطاف‌پذیری سازه‌ای بیشتری نسبت به سایر روش‌های تسلیح و دیوارهای بتنی مسلح می‌باشند. این سازه‌ها دارای امکان نشست پذیری نهایی و نسبی بیشتری می‌باشند بنابراین در مناطق فعال ازنظر زلزله، مناسب‌تر می‌باشند.

از معایب و محدودیت‌های عمده میخ‌کوبی می‌توان به مشکل بودن ساخت سیستم‌های زهکشی مناسب در خاک‌های ریزدانه، نقش خزش در رس‌های پلاستیک در پایداری درازمدت سازه و تغییر مکان‌های جانبی عدم بسیج ظرفیت ازجادرآمدگی مصالح تسلیح به‌طور کامل در خاک‌های چسبنده نرم، امکان خوردگی مصالح در محیط‌های مخرب اشاره نمود.

همچنین این نکته قابل‌ذکر است که برای اینکه یک سیستم میخ‌کوبی شده به‌طور کامل کار کند، بایستی خاک تغییر مکان جانبی داشته باشد تا در میخ‌ها نیروی کششی به وجود آید، لذا در مناطق شهری، بایستی فاصله موردنیاز بین توده میخ‌کوبی شده و سازه مجاور آن حفظ شود تا از به وجود آمدن بارهای اضافه برسازه مجاور جلوگیری شود.

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :طراحی سازه نگهبان گود برداری به روش ترکیبی میخکوبی و انکراژ به وسیله روش عددی

Author: 92