دوام بتن هاي حاوي الياف پلي روپيلن:دانلود پایان نامه ارشد عمران

پایان نامه  

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

 بررسي تاثير نانوسيليس بر خواص مکانيکي و دوام بتن هاي حاوي الياف پلي پروپيلن

تکه هایی از متن :

1-15-2-7. الياف پلي­پروپيلن

يکي از انواع الياف مصنوعي پليمري، الياف پلي­پروپيلن[1] مي­با شد که استفاده از آن در کاهش ترکهاي آبرفتگي، افزايش شکل­پذيري و طاقت بتن و نيز افزايش مقاومت ضربه­اي بتن موثر است. الياف پلي­پروپيلن در سال 1965 توسط گلدفين[2] به عنوان افزودني بتن براي ساختمان ضد انفجار ارتش آمريکا پيشنهاد شده بود. اين الياف از گرانول که از مشتقات پتروشيمي مي­باشد توليد   مي­شود. اين الياف در مقابل انواع مواد شيميايي از جمله مواد اسيدي و قليايي و کلريد­ها مقاوم مي­باشد. همچنين خاصيت هدايت الکتريکي و حرارتي پايين دارد و در مقابل اشعه فرابنفش مقاومت دارد. اين الياف آنتي مغناطيس و هيدروفوبيک(آبگريز) مي­باشد، يعني جذب آب آن صفر مي­باشد. وجود الياف در مخلوط بتن باعث افزايش توان باربري و کاهش عرض ترک خوردگي و افزايش مقاومتهاي خمشي و کششي مي­شود. نقش اصلي الياف در ترکيبها، ايجاد طاقت و افزايش انرژي مورد نياز در مقابل شکست است]43[.

در اصل الياف پلي­پروپيلن از سرعت پخش و گسترش ترکها مي­کاهد و عرض ترکها را کاهش مي­دهد. خواص اين الياف به شرح زير است]43[:

  • ساختمان اتمي منظم: خنثي بودن از لحاظ شيميايي که اين موضع باعث مي­شود که مواد شيميايي موجود در بتن بر روي آن تاثيري نداشته باشند.
  • استحکام کششي بالا: سهولت نفوذ خمير سيمان به درون ساختمان آن که باعث ايجاد پيوندهاي مکانيکي بين الياف و ماتريس مي­شود.

در ميان مصالح و موادي که در مهندسي عمران به کار مي روند، فولاد به صورتي قابل توجه در برابر آهنگ تغيير تنش، در حدودي که در سازه ها با آن مواجه هستيم، بي­اثر باقي مي­ماند، در حالي که طبيعت رفتار ويسکوالاستيک الياف پلي­پروپيلن، آن را در برابر آهنگ بار اعمال شده به صورتي ويژه حساس مي­سازد. چگالي کم الياف پلي­پروپيلن و حساس نبودن آنها به خورندگي، اين الياف را براي کاربردهاي مختلفي در مهندسي عمران مطلوب نموده است]44[.

داشتن مدول الاستيسيته کم باعث گرديده است که اين الياف تاثيري در افزايش مقاومت خمشي بتن نداشته باشند ولي کرنش گسيختگي بالاي اين الياف موجب افزايش طاقت خمشي و کششي بتن مي­گردد. از ديگر معايب اين الياف حساسيت در مقابل نور خورشيد مي­باشد که باعث اکسيداسيون اين الياف مي­باشد که طبق تحقيقات انجام شده در صورتي که دما 25 درجه باشد و کاور بتن کافي باشد اکسيداسيون پديد نخواهد آمد. الياف پلي­پروپيلن در کشورهاي داراي صنايع نفتي و پتروشيمي به قيمت بسيار نازلي قابل تهيه هستند، علاوه بر آن به دليل نرمي و شکل پذيري زياد مشکل شکستن آنها نيز وجود ندارد. برخلاف الياف شيشه و کربن که ممکن است دچار شکستن گردند. اين الياف به دليل سبکي در بتن ته نشين نشده و در محيط قليايي بتن از بين نمي­روند بر خلاف پلي­استر و شيشه که به مرور زمان در محيط قليايي بتن از بين ميروند]45[.

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :بررسي تاثير نانوسيليس بر خواص مکانيکي و دوام بتن هاي حاوي الياف پلي پروپيلن

Author: 92