دانلود پایان نامه عمران شناسایی قابهای مهاربندی همگرا با جداساز لرزه ای و بدون جداساز لرزه ای

پایان نامه  

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

تحلیل وارزیابی قابهای مهاربندی همگرا با جداساز لرزه ای و بدون جداساز لرزه ای

تکه هایی از متن :

3-3-3-3- سیستم جداساز اصطکاکی – ارتجاعی لغزشی[1]

این سیستم جداسازی دارای مزایای هر دو جداساز لرزه ای الاستومری و اصطکاکی می باشد. از مزایای آن می توان به افزایش پریود سیستم، کنترل پیچش در طبقات و ایجاد نیروی بازگرداننده جهت اتلاف بیشتر نیروهای زلزله اشاره نمود.

3-3-4- سیستم های جداساز فنری

معمولاً سیستم های جداسازی الاستومری و لغزنده فقط برای فراهم کردن جداسازی افقی استفاده می شوند. هنگامی که جداسازی کامل سه بعدی لازم باشد، باز هم ممکن است که از نشیمن های الاستومری استفاده کرد هر چند که این عمل چندان متداول نمی­باشد. دراین موارد معمولاً از سیستم های فنری استفاده می­شود.

3-3-4-1- سیستم GERB

سیستم GERB در اصل برای جداسازی ارتعاشی تجهیزات توربین نیروگاه ها طراحی شده است. در این سیستم از فنرهای حلقوی فولادی بزرگی که در دو راستای افقی و قائم انعطاف پذیرند استفاده می شود. فرکانس قائم سیستم در حدود 3 تا 5 برابر فرکانس افقی آن می باشد.فنرهای فولادی فاقد هرگونه میرایی بوده و این سیستم همواره با یک میراگر لزج GERB به کار می رود. در این سیستم نیز مانند تمام سیستم های سه بعدی دیگر، به دلیل آن که مرکز گرانش (مرکز ثقل) سازه جدا شده بالاتر از مرکز سختی سیستم جداساز قرار دارد، جفت شدگی (درگیری) بسیار قوی بین حرکت افقی و گهواره ای وجود دارد. بنابراین کاربرد این سیستم در شرایطی که مرکز ثقل و سختی در یک تراز باشند، مثلاً در محفظه راکتور نیروگاه های هسته ای، مناسب است.

3-4- اجزای اصلی سیستم های جداساز لرزه ای

سه جزء اصلی در هر سیستم عملی جداسازی لرزه ای وجود دارد. اینها عبارتند از:

1) یک پایه انعطاف پذیر به طوری که زمان تناوب ارتعاش کل سیستم به قدر کافی برای کاهش پاسخ نیرو طولانی شود.

2) یک میراگر یا مستهلک کننده انرژی به طوری که خیز نسبی بین ساختمان و زمین را بتوان تا تراز عملی طرح کنترل کرد.

3) وسیله ای برای تأمین صلبیت تحت ترازهای بار (بهره برداری) کم از قبیل باد و زلزله های خفیف.

 

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :تحلیل وارزیابی قابهای مهاربندی همگرا با جداساز لرزه ای و بدون جداساز لرزه ای

Author: 92