دانلود پایان نامه عمران بررسی وضعیت پایداری تونل ها و سایر سازه های زیرزمینی در اثر بارهای لرزه ای

پایان نامه  

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

بررسی وضعیت پایداری تونل ها و سایر سازه ­های زیرزمینی در اثر بارهای لرزه ای

تکه هایی از متن :

4-20-3- گسل زلزله:

مشاهدات میدانی نشان می­دهد که تغییرات ناگهانی در ساختار سنگ­ها امری طبیعی است. در برخی از مکان­ها دیده شده است که یک نوع سنگ به سنگی از نوع کاملاً متفاوت در امتداد یک صفحه تماس متصل شده است. چنین اختلافی در ساختار زمین شناختی گسل نامیده می­شود.

طول گسل­ها از چند متر به چند کیلومتر متغیر است. وجود گسل­ها نشان دهنده آن است که در زمان مشخصی از گذشته، جابجایی در امتداد آن­ها رخ داده است. چنین جابجایی­هایی می­تواند لغزش تدریجی و کند باشد که هیچگونه تکان زمینی را ایجاد نمی­کند و یا گسیختگی ناگهانی (زلزله) باشد.

سطح گسل ممکن است جهت خاصی نداشته باشد. با این وجود بسیاری از گسل­ها دارای سطوح قائم یا موربی هستند که در امتداد جابجایی­های قائم و افقی رخ داده است. بر همین اساس گسل را  به چند نوع تقسیم می­کنند:

  • گسل­هایی که جابجایی اصلی آنها در سطح افقی صورت گرفته و ناشی از لغزش افقی­[1]اند، گسل جانبی[2] نامیده می­شوند.
  • گسل­هایی که جابجایی آنها در سطح قائم انجام شوند دارای لغزش عمودی[3] اند و ممکن است در اثر حرکات کششی ایجاد شوند (گسل نرمال یا عادی[4] ) و یا در اثر حرکات فشاری[5] (گسل وارونه یا معکوس[6] پدید آیند. جابجایی گسل در زمین لرزه ممکن است تقریباً بطور کامل افقی باشد، همانند زلزله سال 1906 در سانفرانسیسکو که در امتداد گسل سان آندریاس رخ داد، اما اغلب حرکات عمودی بزرگی، همانند حرکتی که در سال 1954 بر اثر زلزله دیسکی ولی (نوادا) رخ داد، مشاهده می­شود. در کالیفرنیا بر اثر زلزله سال 1971 سان فرناندو، در برخی از مکان­ها تغییر ترازی به اندازه 3 متر در امتداد گسل گسیختگی رخ داد. طبقه بندی گسل­ها فقط به هندسه و جهت لغزش نسبی بستگی دارد.

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :بررسی وضعیت پایداری تونل ها و سایر سازه ­های زیرزمینی در اثر بارهای لرزه ای

Author: 92