دانلود پایان نامه درباره نقش GFRP در بهبود مقاومت خمشی تیرها

پایان نامه  

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

  بررسي دوام تيرهاي بتن مسلح تقويت شده با GFRP تحت واکنش قليايي سنگدانه ها 

تکه هایی از متن :

  • خصوصیات ماتریس

برای چسباندن و عملکرد یکنواخت الیاف یا تارها، از یک ماده­ی چسبنده به نام ماتریس استفاده    می­شود. این ماده معمولاً دارای سختی و مقاومت کمتری نسبت به الیاف می­باشد ولیکن اختلاط الیاف با این ماده منجر به تشکیل یک محصول جدیدی می­گردد که علاوه بر دانسیته­ی کم، از مقاومت بالایی نیز برخوردار است. وظیفه­ی اصلی ماتریس­ها عبارتند از:

  • نگهداری الیاف در کنار هم و انتقال نیروها بین الیاف
  • محافظت الیاف در برابر عوامل محیطی و شیمیایی
  • تحمل برخی از بارها مخصوصاً بارهای عرضی و تنش­های برشی بین لایه­ای.

ماتریس­ها به دو دسته­ی کلی تقسیم می­شوند، ماتریس­های ترموست و ترموپلاستیک. ماتریس­های ترموست دارای ویسکوزیته­ی پایین، هزینه­ی اندک، استفاده­ی آسان و جمع­شدگی کمتر می­باشند. این ماترس­ها شامل اپوکسی، ونیل­استر و پلی­استر می­باشند که خواص آن­ها در جدول 2-2 آمده است. در مقابل ماتریس­های ترموپلاستیک دارای ویسکوزیته­ی بالا بوده که باعث می­شود نتوان الیاف را به خوبی توسط ماتریس به هم اشباع نمود و به همین دلیل کمتر کاربرد دارد. رزین­های اپوکسی معمولاً برای چسباندن FRPدر نقاط حساس و مهم، مانند مقام­سازی خمشی و برشی تیرها، استفاده       می­شوند. امروزه رزین­های اپوکسی بسیار قوی تولید می­شوند به گونه­ای که بسیاری از شکست­های چسبندگی به صورت قلوه­کن شدن لایه­ای از بتن رخ می­دهند. مشخصات و خصوصیات رزین­ها در مقابل کشش را می­توان مطابق آزمایش­های استاندارد نظیر ASTM D638 M-93 مشخص کرد[8].

 

جدول 2-2 خصوصیات ماتریس­ها

 

کرنش نقطه­ی شکست

(%)

مقاومت کششی (S)

(MPa)

دانسیته(ρ)

(g/

نوع ماتریس
2-8 50-90 1.1-1.4 Epoxy
4-6 70-80 1.15 Polyester
1-2 40-50 1.2 Vinylester

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد : بررسي دوام تيرهاي بتن مسلح تقويت شده با GFRP تحت واکنش قليايي سنگدانه ها 

Author: 92