دانلود پایان نامه با موضوع تاثیر ورود هوا در درصدهای مختلف بر روی پارامترهای مختلف جریان

پایان نامه  

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

 تحلیل عددی جریان در نزدیکی رمپ هواده سرریز تونلی

تکه هایی از متن :

روش­های پیشگیری و کاهش خسارات ناشی از کاویتاسیون

با استفاده از اندیس کاویتاسیون و آگاهی از مقادیری از سرعت و فشار که تحت آن‌ها اندیس کاویتاسیون به مقدار بحرانی شروع کاویتاسیون ( ) می­رسد که در نتیجه آن پدیده‌ی کاویتاسیون رخ می‌دهد، می‌توان پیش از به وجود آمدن این پدیده، آن را کنترل و حتی از به وجود آمدن آن پیشگیری  کرد. راه‌حل‌های اجرایی جهت کاهش احتمال وقوع پدیده کاویتاسیون و یا از بین بردن خسارات ناشی از این پدیده در موارد زیر خلاصه شده است.

اصلاح انحنای جریان و بهبود کیفیت مصالح جدار

استفاده از مواد مقاوم در برابر کاویتاسیون مانند فولاد ضد زنگ جوش شده و یا فولاد ضد زنگ تهیه‌شده به روش نورد گرم، استفاده از بتن الیاف دار، ایجاد پوشش‌های سطحی از قبیل بتن‌های با مقاومت بالا، اندود کردن سطح جدار با مواد مقاوم و صاف کننده مانند رزین‌ها و بالاخره کاهش زبری جدار در بخش‌های پایین­دست جریان جهت از بین بردن زمینه‌ی شروع کاویتاسیون می‌تواند باعث جلوگیری از این پدیده شود. در جریانات بالغ بر 20 تا 30 متر بر ثانیه جلوگیری از کاویتاسیون به کمک مواد خاص معقول نیست زیرا علاوه بر وجود شکاف‌های بسیار کوچک و جداشدگی اندودها، هزینه بالای این مواد کمکی مانع از استفاده از آن‌ها می‌شود.

  کاستن از سرعت جریان

یکی از راه‌های کاهش انرژی بسیار زیاد آب و کاهش سرعت جریان، طراحی و ساخت سرریزهای پله‌ای است. فرق سرریز پلکانی با سرریز شوت در این است که در سرریز پلکانی بریدگی‌هایی در سطح منحنی سرریز صاف به صورت پله طراحی شده است. نحوه‌ی جلوگیری از کاویتاسیون در این سرریزها بدین صورت است که به علت آشفتگی ناشی از وجود پله‌ها سرعت جریان کاهش‌یافته و همچنین در طی این آشفتگی‌ها مقدار قابل‌توجهی هوا وارد جریان می‌شود که وجود هوا در جریان، خود باعث جلوگیری از کاویتاسیون می‌شود. در حال حاضر سرریزهای پلکانی محدود به دبی‌های m2/s 15-10 شده است چرا که خارج از این محدوده‌ی دبی، فشار منفی در سطح پله‌ها به وجود می‌آید که خود باعث ایجاد کاویتاسیون می‌شود. (فرقانی، 1382)

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :تحلیل عددی جریان در نزدیکی رمپ هواده سرریز تونلی

Author: 92