دانلود پایان نامه ارشد عمران درباره روش حفاری

پایان نامه  

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

 بررسی روش حفاری وتزریق در کنترل نشت وجلوگیری از آبدهی وآببندنمودن پی سد خاکی

تکه هایی از متن :

2-1- تاریخچه

تاريخ و تمدن بشر نشان مي‌دهد كه اكثر شهرها و تمدنها تا حد امكان در كنار رودخانه‌ها يا سواحل درياها بنا شده است. با افزايش جمعيت و افزايش‌ آگاهي‌ها، انسانها سعي نمودند در مناطق دورتر از رودخانه نيز از امتياز آب بهره‌مند شوند. مهندسي سد از روش‌هاي ساخت ابتدايي و ساده به شكل پيچيده امروزي تكامل يافته است. سدسازي كهن را بايد ارج نهاد چرا كه يك هنر اوليه و آزمايشات منتج از تجارب و آزمونهاي ساده بوده است كه به تدريج طي قرنهاي متمادي با علم درآميخته است. سدهاي خاكي ساخته شده در هزاران سال پيش از استحكام چندان برخوردار نبودند. لذا به راحتي به وسيله سيلاب شسته شده و از بين مي‌‌رفتند. ولي ساخت سدهاي با مصالح سنگي در بسياري از نقاط دنيا رايج بوده است. يكي از اولين سدهاي سنگريزه‌اي جهان سد الكفاره در وادي الغراوي نزديكي حلوان در كشور مصر است. بقاياي جامانده از اين سد كه زمان ساخت آن بين سالهاي 2600 تا 2900 قبل از ميلاد تخمين زده مي‌شود، نظر هر بيننده‌اي را به خود جلب مي‌كند. اين سد از نوع سنگريزه و به ارتفاع 14 متر و طول 115 متر با پوشش ساخته شده از سنگ تراشيده و هسته سنگ لاشه‌اي‌ـ شني بوده است(9و6).

مهارت سازندگان سدها بتدريج در طول قرن‌هاي متمادي افزايش يافت. روميان سدهاي زيادي با مصالح بنايي و ملات بسيار بادوام احداث كردند كه برخي از آنها هنوز هم مورد بهره‌برداري قرار مي‌گيرد سرريزهاي بزرگ آن سدها، گواه بر درك روميان از مباني مهندسي است. در ايران قديم نيز سد مهمي در تنگه باريكي بر روي رودخانه كبار در حدود 24 كيلومتري شهرستان قم ساخته شده است. تصور مي‌شود اين سد كه قدمت آن به حدود 1200 سال قبل از ميلاد مي‌رسد قديمي‌ترين سد قوسي مي‌باشد كه هنوز هم پابرجا مانده است. ارتفاع آن به حدود 26 متر و طول آن به 55 متر بالغ مي‌شود. بدنه اين سد از سنگ لاشه سخت و روية آن از ملات ساخته شده و دو سر قوس سد به ديواره‌هاي تنگه قفل و بست گرديده است(9و6).

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :بررسی روش حفاری وتزریق در کنترل نشت وجلوگیری از آبدهی وآببندنمودن پی سد خاکی

Author: 92