دانلود پایان نامه ارشد عمران بررسي عملكرد و رفتار قابهاي بتن آرمه با جداسازهاي لرزه‌اي

آگوست 21, 2016 Off By 92
پایان نامه  

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

بررسي عملكرد و رفتار قابهاي بتن آرمه با جداسازهاي لرزه‌اي

تکه هایی از متن :


1- مقدمه:

خسارات وارد بر ساختمان‌های مختلف بر اثر زمین‌لرزه، به صورت كلي ناشي از دو عامل اساسي است كه عبارت‌اند از:

– رانش نسبي طبقات ساختمان نسبت به يكديگر

– شتاب ایجادشده در کف‌های ساختمان

تغيير شكل طبقات ساختمان، در ارتفاعات مختلف، ايجاد رانش نسبي مي‌كند. از آنجائيكه طبقات در يك زمان و با يك سرعت حركت نمي‌كنند، لذا در هنگام وقوع زلزله يك جابجايي نسبي افقي بين آن‌ها به وجود مي‌آيد. حتي گاهي بر اثر تغيير جهات نيروي وارده بر ساختمان، به علت همسان نبودن انتقال نيرو به تمامي طبقات، طبقات ساختمان در جهات مختلف حركت مي‌كنند كه باعث تخريب ديوارهاي جداساز داخلي، شكستن پنجره‌ها و انهدام تأسیسات خدماتي ساختمان شده، امكان بهره‌برداري از آن را سلب نموده، خسارات قابل‌توجهی وارد مي‌سازد. همچنين شتاب ناشي از زلزله به کف‌های ساختمان كه محل تمركز جرم سازه مي‌باشند منتقل مي‌شود و در هر كف، شتابي متناسب با جرم آن به وجود مي‌آيد.

اين شتاب طبقاتي به ساكنين ساختمان و دستگاه‌هاي حساس نصب‌شده آسيب رسانده و موجب ايجاد خسارت مي‌گردد. در ساختمان‌هاي ويژه كه بهره‌برداري از تجهيزات نصب‌شده داخلي هدف اصلي از احداث آن‌ها را شامل مي‌شود، خسارات وارده به تجهيزات فوق به مراتب بيشتر از خسارات وارده بر سازه اصلي است.

لذا مسئله اصلي به منظور تأمین مقاومت لرزه‌اي بالاي يك ساختمان، چگونگي به حداقل رساندن تغيير مكان بين طبقه‌اي و شتاب‌های طبقات است.

تغيير مکان‌های طبقه‌اي زياد سبب خسارت ديدن اجزاي غير سازه‌اي و تجهيزات متصل‌کننده طبقات مي‌شود كه مي‌توان آن را با افزايش سختي كاهش داد؛ اما اين عمل سبب تقويت و تشديد حركت زمين مي‌شود كه به نوبه خود سبب افزايش شتاب طبقات شده و منجر به خسارت ديدن تجهيزات حساس داخلي مي‌شود. شتاب‌های طبقات را مي‌توان با نرم‌تر كردن سيستم كاهش داد؛ اما انعطاف‌پذیری بيش از حد موجب تغيير مکان‌های قابل‌توجه در تراز طبقات و خرابی‌های وسيع ناشي از آن و عملكرد نامناسب سازه تحت اثر نيروي باد و زلزله‌هاي كم قدرت شده و از سوي ديگر مستلزم طراحي و هزينه اضافي جهت تعبيه نرمي مورد نظر در اعضاء و اتصالات سازه مي‌گردد. محدودیت‌های فوق به خوبی نشان مي‌دهد كه شيوه موجود طراحي ساختمان‌ها در برابر زلزله، طراحي مطلوب و ایده‌آل سازه‌ها را به دست نخواهد داد. مسئله فوق به خصوص در مورد سازه‌هاي ويژه كه انتظار بهره‌وري بالايي در شرايط پس از زلزله در مورد آن‌ها وجود دارد، صادق است. لذا روش ديگري كه از اوايل قرن حاضر مطرح بوده و در دهه‌هاي اخير به علت در دسترس قرار گرفتن امكانات مختلف چه از نظر تكنولوژي ساخت و چه از نظر دانش مهندسي در خصوص تحليل، طراحي و اجرا براي مقاوم ساختن سازه‌ها در برابر زلزله به عرصه عمل وارد شده است، جداسازي در برابر زلزله يا جداسازي لرزه‌اي است هدف اصلي در اين روش جلوگيري از انتقال مستقيم نيروي زلزله از پي به سازه است. استفاده از جداساز، تنها راه عملي كاهش همزمان تغيير مكان بين طبقه‌اي و شتاب‌های طبقات است و با كمتر كردن تغيير مکان‌های حاصله در تراز جداساز، نرمي مورد نياز سازه را فراهم مي‌كند.

به عبارت ديگر جداسازي لرزه‌اي يك روش نوين براي طراحي ساختمان‌ها در برابر زلزله است كه مبناي آن كاهش نيروهاي وارد به سازه در اثر زمین‌لرزه، به جاي افزايش ظرفيت سازه براي تحمل بارهاي جانبي است. اساس اين روش كاهش پاسخ‌ها، به وسيله افزايش زمان تناوب و ميرايي در سازهاست. همچنين كاربرد اين روش موجب مي‌شود كه تغيير شکل‌های سازه در محدوده الاستيك باقي بماند كه اين مساله به سطح ايمني سازه خواهد افزود.

در اين روش تنها براي ايجاد صلبيت جانبي سازه در برابر بارهاي جانبي مانند بار باد و بارهاي بهره‌برداری، يكسري عناصر باربر جانبي در حداقل نياز توصيه مي‌شود.

در اين روش چون سهم اندكي از نیروی زلزله به سازه وارد مي‌شود، نتايج زير را مي‌توان انتظار داشت:

– تغيير مكان طبقات و تغيير مکان‌های نسبي طبقات كاهش مي‌يابد.

– كاهش قابل‌ملاحظه‌ای در شتاب طبقات به وجود مي‌ايد.

– خسارات سازه‌اي و نيز خسارات غیر سازه‌ای به طور محسوسي كاهش مي‌يابد.

– از مقاطع با ظرفيت کمتر استفاده می‌شود.

مفهوم جداسازي لرزه‌اي منبعي غني از تحقيقات نظري را هم در زمينه ديناميك سيستم‌هاي سازه‌اي جداشده و هم در زمينه مكانيك خود سازه‌ها فراهم ساخته است. اين تحقيقات نظري كه به طور وسيعي در مجله‌هاي مهندسي سازه و زلزله منتشرشده‌اند، سبب پيدايش توصيه‌هاي طراحي براي سازه‌هاي جداسازي شده و نيز ضوابط طراحي جداسازها شده است. امروزه كشورهاي متعددي آئين نامه‌هاي طراحي براي سازه‌هاي جداساز شده ارائه مي‌دهند. كشورهايي نظير آمريكا، ژاپن، ايتاليا و نيوزيلند در اين زمينه پيشرو بوده و هر كدام آئين نامه خاص خود را دارا است.

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :بررسي عملكرد و رفتار قابهاي بتن آرمه با جداسازهاي لرزه‌اي