دانلود پایان نامه ارشد رشته عمران:تعیین نوع بهینه تقاطع غیرهمسطح با استفاده از الگوریتم انبوه ذرات

پایان نامه  

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

 تعیین نوع بهینه تقاطع غیرهمسطح با استفاده از الگوریتم انبوه ذرات (PSO)

تکه هایی از متن :

1-1-1-1-  نحوه کدنویسی

به منظور اجرای الگوریتم­ معرفی شده در قسمت قبل نیاز است به تشریح شیوه برخورد با مسئله این تحقیق پرداخته شود. همانطور که قبلا نیز معرفی شد، هر سبد سهام در ادبیات الگوریتم ژنتیک به مثابه یک کروموزوم و در ادبیات حرکت دسته پرندگان (انبوه ذرات) به مثابه یک پرنده نگریسته می­شود. در کدنویسی هر دو الگوریتم تعداد جمعیت (تعداد کروموزم­ها در الگوریتم ژنتیک و تعداد پرندگان در الگوریتم دسته حرکت پرندگان) برابر با 100 در نظر گرفته شده­اند و با npop مشخص گردیده­اند و تعداد تکرارهای این دو الگوریتم به صورت ثابت و برابر با 100 تکرار در نظر گرفته شده­اند؛ در سوی دیگر و در الگوریتم حرکت دسته پرندگان ، تعداد گروه­های پرندگان برابر با 10 در نظر گرفته شده است تا nlocals=10 باشد. برای هر یک از گروه­ها، سر دسته­ای تعیین می­گردد که در تکرارهای متوالی، پرندگان می­بایست دائماً رفتار خود را ابتدا با رئیس این گروه تنظیم نمایند و رئیس گروه نیز حرکت خود را با بهترین پرنده هماهنگ خواهد نمود. ]14[

این عمل بر مبنای بهترین پرنده رخ می­دهد که بتوان جهت­گیری کلی دسته­ها را بر مبنای رهبر هر یک از دسته‌ها ایجاد نمود. در این حالت، می‌بایست بهترین پرنده را انتخاب نمود و برای هر یک از رهبران اقدام به جفت­گیری نمود. دراین حالت نیز دو مکان جدید برای هر رهبر بدست می‌آید که می­توان از بین آنها هیچ، یک یا دو مکان شدنی در اختیار داشت. در این شرایط است که اگر در بین جواب­های شدنی جواب بهتری نسبت به مکان فعلی پرنده رهبر دسته وجود داشته باشد، مکان پرنده به­روز شده و در غیر این صورت (و همچنین در صورت بروز جواب­های نشدنی) می­بایست رهبر فعلی را در نظر گرفت. این عمل برای هر یک از پرندگان رهبر (برترین پرندگان در هر دسته) رخ خواهد داد. ]15[

متعاقب اجرای این عمل برای هر یک از مکان­های پرندگان، مکان­های حالت و مکان­های موازی­سازی نیز دچار جفت­گیری شده و تنها در مورد مکان­های حالت، شدنی بودن بررسی می­شود.

1-1-1-1-  نحوه پیاده­سازی

از نرم­افزار MATLAB در کدنویسی این تحقیق استفاده شده است. این نرم­افزار به سادگی می­تواند فضایی بسیار دوستانه و دور از تکلف را فراهم نماید. وجود نرم­افزارهای کدنویسی دیگر در عین توان بالا دارای پیچیدگی­های زیادی هستند. در هنگام گرفتن ورودی­ها، پردازش­ها و اشکال­زدایی و … تا دریافت خروجی­ها همگی تخصص و تجربه خاصی می­طلبند که MATLAB به کمک محیط ساده خود و ایجاد بانک دستورات که طول و پیچیدگی کدنویسی را بسیار کاهش می­دهد، توانسته است بار فکری کدنویسی سنگین را از ذهن مهندسان دور نماید. کدنویسی الگوریتم انبوه ذرات در پنج پوشه انجام شده است. هر پوشه با عنوان یک تابع[1] شناخته می­شود.توابع اول ، دوم و سوم معادلات مربوط به زمان سفر ، میزان تولید آلاینده­ و میزان مصرف سوخت را شامل می­شود. تابع چهارم وظیفه انجام ایجاد جمعیت اولیه و مدیریت تکرار مراحل و بررسی شدنی بودن را بر عهده دارد و تابع پنجم نیز در هر تکرار میزان تابع هدف را ارزیابی می­نماید.

 

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :تعیین نوع بهینه تقاطع غیرهمسطح با استفاده از الگوریتم انبوه ذرات (PSO)

Author: 92