دانلود پایان نامه ارشد درباره کیفیت آب زیرزمینی دشت بابل – بابلسر از نظر شرب و کشاورزی

پایان نامه  

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

 بررسی هیدروژئولوژی منطقه­ و تهیه نقشه­ های موضوعی ­نظیر نقشه ­های هم­ تراز و هم عمق آب­ زیرزمینی

تکه هایی از متن :

3-8- تعریف GIS

سیستم اطلاعات جغرافیایی یا GIS یک سیستم کامپیوتری برای مدیریت داده­های فضایی است (مالک زوسکی، 1999)[1]. البته تلاشهای زیاد دیگری نیز برای ارائه تعریفی جامع از GIS صورت گرفته است. یکی از تعاریفی که توسط کریسمن[2] (2002) در مورد این سیستم­ها ارائه شده است چنین می­باشد: مجموعه­ای از سخت­افزار، نرم­افزار، داده، کاربر، سازمان­ها و سلسله مرتب برای جمع­آوری، ذخیره، پردازش، تجزیه و تحلیل و انتشار اطلاعاتی درباره نواحی مختلف کره زمین، یک سیستم اطلاعات جغرافیایی است.

به طور کلی این تعاریف همگی بر دو جنبه اصلی این سیستم­ها تکیه دارند: فن­آوری و حل مسائل. از نظر فن­آوری GIS به عنوان یک سری ابزار جهت ورود، ذخیره و بازیافت، تجزیه و تحلیل، دستکاری و خروج داده­های مکانی، تعریف می­گردد و از نظر حل مسائل می­توان چنین گفت که GIS عملاً در فرایند تصمیم­گیری نقشی اساسی را بازی می­کند و توانایی انجام عملیات بیشماری بر روی هر نوع داده مکانی و یا مشخصاتی ذخیره شده در خود را دارد. در واقع هدف نهایی GIS را می­توان فراهم کردن پشتوانه­ای برای تصمیم­گیری­ها دانست (طاهرکیا، 1376).

در ادامه به شرح مختصری درباره مؤلفه­های اصلی هر سیستم اطلاعات جغرافیایی می­پردازیم:

ورود داده­ها: ورود داده­ها به فرایندی اطلاق می­شود که در آنها داده­های مورد نیاز برای انجام کارهای تخصصی، شناسایی و جمع­آوری می­شوند. این فرایند شامل بدست­ آوردن، قالب­بندی، تعیین مرجع، گردآوری و ارائه سند برای داده­هاست. این داده­ها به صور مختلف در دسترسی کاربران قرار می­گیرند. مثلاً نقشه­های مقایسه­ای، جداول، نمودارها و داده­های رقمی حاصل از عکس­های هوایی یا ماهواره­ای و…. یکی از فواید GIS توانایی ترکیب انواع داده­هایی است که در قالب­های مختلف گردآوری شده­اند. GIS روشهای مختلفی را برای ورود داده­ها فراهم می­کند مانند رقمی­سازی (Digitize) با کامپیوتر، با اسکن­کننده­ها و یا ویرایشگرهای دستی و…. این داده­های ورودی در قالب­های مختلف در نرم­افزارهای GIS ذخیره می­شوند.

– تجزیه و تحلیل: تجزیه و تحلیل، فرایند استنباط یا دریافت مفاهیم از داده­هاست. این فرایند غالباً بصورت بصری انجام می­شود ولی محاسبات آماری، تطبیق مدلها با مقادیر داده­ها و سایر عملیات نیز توسط این سیستم­ها قابل انجام است. روشهای بکار رفته توسط نرم­افزار برای تجزیه و تحلیل توسط کاربران و متناسب با اهداف، نوع داده­های ورودی و امکانات خروجی تنظیم می­گردد و گاهی نتایج نهایی مجدداً به عنوان یک سری داده ورودی به سیستم برگشت داده شده و تحلیل­های دیگری به منظورهای دیگر بر روی آنها صورت می­گیرد تا تصمیم بهتری اتخاذ گردد.

– خروج داده­ها: مؤلفه خروج داده­ها در GIS راهی برای دیدن داده­ها و یا اطلاعات را فراهم می­آورد. در حقیقت زیرسیستم نتایج پردازش و تجزیه و تحلیل داده­ها توسط نرم­افزار GIS را به کاربر نشان می­دهد. انواع خروجی داده­ها را می­توان به سه گروه طبقه­بندی کرد: خروجی نوشتاری (Text) مثل جداول، خروجی­ترسیم (Graghical) مثل نقشه­ها، خروجی رقمی (Digital) مثل دیسک­ها (نقشه­ها استانداردترین شکل خروجی هستند ولی اغلب جداولی نیز با آنها همراه است). وضعیت خروجی به امکانات سیستم   نرم­افزاری و سخت­افزاری وابسته بوده و توسط کاربر قابل تنظیم است و گاهی تمام موارد فوق قابل دسترسی می­باشد. همانطور که گفته شد گاهی اطلاعات خروجی به عنوان یک سری داده جدید به سیستم برگردانده می­شوند و مورد بررسی بیشتر قرار می­گیرند که به این فرایند انتقال داده گفته می­شود و می­­توان آنرا نوع دیگری از خروجی­ها دانست.

– ساختار داده­ها: برخلاف بیشتر انواع داده­هایی که در سیستم­های جدید اطلاعاتی به­طور معمول بکار برده می­شوند، داده­های جغرافیایی از پیچیدگی ویژه­ای برخوردارند زیرا این داده­ها باید شامل اطلاعاتی درباره موقعیت مکانی، ارتباطات توپولوژیک محتمل و ویژگی­های ثبت شده موضوعات باشند (طاهرکیا، 1376). داده­های جغرافیایی با تکیه بر سیستم مختصات استاندارد به مکان­هایی از سطح زمین مربوط می­گردند. این سیستم یا در مقیاس محلی است یا در سطح بین­المللی و بصورت شبکه تصویری می­باشد. این مختصات موقعیت داده­ها را نسبت به ­یک مبنا و نسبت به ­یکدیگر برای کاربر مشخص می­کند و دانستن آن در    پیش­بینی­ها بسیار مؤثر خواهد بود. کلیه داده­های جغرافیایی را می­توان در سه مفهوم اصلی توپولوژیک، یعنی نقطه و خط و سطح خلاصه نمود. به عبارت دیگر هر پدیده جغرافیایی و فضایی را می­توان با نقطه، خط یا سطح بانضمام برچسب یا نوشته­ای که جنس و نوع آنرا بیان کند نشان داد. مجموعه این نشانه­ها، برچسب­ها و مختصات آنها در گذشته بصورت نقشه به نمایش در می­آمد و مورد استفاده قرار می­گرفت. امروزه و با پیشرفت علوم و فن­آوری، تهیه نقشه­ها توسط کامپیوتر و نر­افزارهای بخصوصی صورت می­گیرد که GIS یکی از این ابزارهاست.

 

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :بررسی هیدروژئولوژی منطقه و تهیه نقشه های موضوعی نظیر نقشه های هم تراز و هم عمق آب زیرزمینی

Author: 92