سامانه پژوهشی – تحقیق ماهوی و تاریخی۹۲- قسمت ۱۲

دعا برای بهبودی حال و معنویت روحی
تاکنون بیست شرح و تفسیر بر دعای کمیل نوشته شده است و ما جهت اختصار از ذکر آنها صرف نظر می کنیم[۸۰]
آستانه و آرامگاه کمیل بن زیاد
پس از شهات کمیل، او را در سرزمین ثویّه نزدیک قبر دوست دیرینش میثم تمار دفن کردند. ثویّه منطقه ای در بین نجف و کوفه بود که زندان نعمان بن منذر حاکم حیره در این منطقه قرار داشت.
در این سرزمین، بسیاری از اعلام و بزرگان یاران امام علی علیه السلام مدفونند که در حال حاضر اثری از قبور آنها نمانده است. برخی یاران امام علی که در این سرزمین مدفونند، عبارتند از:
خبّاب بن اَرَت، از مسلمانان صدر اسلام است که در مکه آسیب فراوان دید تا آنجا که مشرکین پشت او را داغ کردند، وی از فضلای مهاجرین به شمار می رفت که جنگ بدر را درک کرده بود. نیز در جنگ صفین و نهروان شرکت داشت و در سال ۳۹هـ . ق. فوت کرد و امام علی علیه السلام بر جنازه او نماز خواند. امام علیعلیه السلام درباره او می فرماید:
خداوند خباب بن ارت را رحمت کند، با رغبت مسلمان شد و از روی فرمانبرداری هجرت کرد و با قناعت زندگی گذراند. از خدا راضی بود و مجاهد زندگی کرد. [۸۱]
جویریه بن مُسْهِر عبدی[۸۲]، به دستور ابن زیاد، دست و پایش قطع و در کوفه به صلیب کشیده شد.
احنف بن قیس تمیمی[۸۳]، وی نیز از یاران امام علی در جنگ صفین بود و درسال ۶۷ هـ .ق. در کوفه فوت کرد.
سهل بن حنیف انصاری[۸۴]، والی امام علی در مدینه، در سال ۳۸هـ . ق. در کوفه جان سپرد و امام علی بر جنازه وی نماز خواند.
عبدالله بن ابی اوفی، از شاهدان بیعت رضوان و آخرین صحابی پیامبر که در کوفه به سال ۸۶هـ . ق. جان سپرد.
عبدالله بن یقطر، برادر رضاعی امام حسینعلیه السلام و سفیر اعزامی امام به کوفه. وی توسط ابن زیاد همچون قیس بن مسهّر صیداوی، از بالای قصر به زمین افتاد و به شهادت رسید.
عبید الله بن ابی رافع، کاتب مخصوص امام علی.
در حال حاضر قبر هیچ یک از این بزرگان معلوم و مشخص نیست فقط مقبره کمیل بن زیاد، معروف و مشهور است. این مقبره در زمان حکمرانی عثمانی ها و به دلیل عدم توجه دولت وقت، رو به ویرانی نهاد و متروک ماند. پس از سقوط امپراتوری عثمانی این مقبره و مسجد حنانه توسط شیخ باقر عبدالنبی دروبی بازسازی و تکمیل شد. پس از تکمیل مقبره، خودش تولیت آستان و پذیرایی از زائران را بر عهده گرفت. این افتخار نسل به نسل در این خانواده ادامه یافته است. [۸۵]
طبق برخی اسناد و مدارک فرزندان کمیل نیز[۸۶] در قریه سدیر نزدیکی سبزوار که آن را «آتسیر» گویند در خاک آرمیده اند. و در دو فرسخی سبزوار بقعه ای است که در آن صورت قبوری است در سه صندوق کهنه. اهل آنجا گویند: آن ها شش نفر از اولاد جناب کمیل بن زیاد می باشند که در زیر هر صندوقی قبر دو نفر است، اسامی ایشان چنین است: شیخ علی، شیخ حسن، شیخ محمد رضا، شیخ کمال، شیخ محمد مؤمن معروف به مغربی و حاجی مؤمن.
حاصل این فصل این که جناب کمیل بن زیاد قدس سره بزرگترین و یا یکی از بزرگترین شاگردان حکمت متعالیه علوی، صاحب سر او بوده است.
کمیل نامه[۸۷]

خامه ام را نور خیزد از نهاد چون کنم وصف کمیل ابن زیاد
مرد حق، مرد ولایت، مرد دین صاحبِ سرِّ امیرالمؤمنین
بود از جام ولایت جرعه نوش هر شب جمعه دعایش دُرّ گوش
گر چه می بودی به ظاهر پیرمرد شیر مردی شیر مردی شیر مرد
دانلود متن کامل این پایان نامه در سایت abisho.ir

مدیر سایت

Next Post

فایل دانشگاهی - تحقیق ماهوی و تاریخی۹۲- قسمت ۱۸

س اکتبر 13 , 2020
اسرار الله هی علوم لا یجوز الا للکمّل مثل سلمان و کمیل. کما سئل امیر المومنین صلوت الله علیه عن الحقیقه فقال: مالک و الحقیقه، فقال اولست صاحب سرک؟ [۱۳۰] ملا محسن فیض کاشانی (م ۱۰۹۱ق)، شاگرد نامدار صدرالمتالهین شیرازی هم در آثار مختلف خود به حدیث حقیقت توجه نموده است؛ از جمله […]