تبیین آزمایشگاهی خواص مکانیکی و جمع شدگی بتن سبک حاوی ذرات نانوسیلیس:پایان نامه ارشد

پایان نامه  

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

بررسی آزمایشگاهی خواص مکانیکی و جمع شدگی بتن سبک حاوی ذرات نانوسیلیس

تکه هایی از متن :

2-11. پوزولانها

2-11-1. تعريف پوزولانها

مشخصات آيين نامهASTMC 618 مواد پوزولاني را چنين توصيف مي نمايد: «يك ماده سيليسي يا سيليسي آلوميناتي كه به خودي خود ارزش سيماني شدن ندارد، اما بصورت پودر شده و در مجاورت رطوبت و در دماي معمولي با هيدروكسيد كلسيم واكنش شيميايي داشته و تركيباتي را كه داراي خواص سيماني شدن مي باشند، بوجود مي آورد[20]».

2-11-2. انگيزه مصرف پوزولانها

آب دريا به عنوان آب حاوي املاح گوناگون، باعث پوكي و در نتيجه كاهش مقاومت سيمان و بتن حاصل از آن مي گردد. سازه هاي در مجاورت آب دريا معمولاً خيلي زودتر از زمان پيش بيني شده فرسوده گرديده و متلاشي مي شوند. براي بالا بردن مقاومت بتن در چنين شرايطي راههاي گوناگوني پيشنهاد گرديده است. يكي از اين راهها استفاده از سيمان تيپ 5 و يا سيمان تيپ 2 به اضافه افزودنيهاست. پوزولان قابليت اين را دارد كه بصورت مستقيم با سيمان يا بتن مخلوط گردد. اين عمل باعث ارزان شدن بتن مصرفي با همان كيفيت اوليه مي شود در نتيجه سبب پايين آوردن مصرف سيمان پرتلند مي گردد كه از نظر اقتصادي به صرفه مي باشد، يعني اينكه مي توان بخشي از مقدار سيمان پرتلند مورد نياز بتن را با پوزولان جايگزين كرده و در نهايت به نتيجه دلخواه رسيد[24].

انگيزه هاي مصرف پوزولانها شامل بهبود كيفيت خمير سيمان (شامل كاهش نفوذپذيري، كاهش آسيب پذيري به دليل تركيب شدن با هيدروكسيد كلسيم حاصل از واكنش آبگيري سيمان و كاهش گرمازايي جسم چسبنده)، افزايش حجم توليد سيمان بدون كاهش كيفيت بلكه با ارتقاء آن، كاهش مصرف انرژي و در نتيجه كمك به كاهش آلودگي هوا و كمك به حفظ محيط زيست مي باشد[25]. امروزه گسترش مصرف پوزولانها در صنعت سيمان، كمك به توسعه پايدار به طور اعم وگامي به سوي صنعت سيمان پايدار به طور اخص، تلقي مي شود.

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :بررسی آزمایشگاهی خواص مکانیکی و جمع شدگی بتن سبک حاوی ذرات نانوسیلیس

Author: 92