بهسازی لرزه ای قاب های بتن آرمه میانپر مصالح بنایی با استفاده از پلیمرهای مسلح فیبری:پایان نامه ارشد عمران

پایان نامه  

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

بهسازی لرزه ای قاب های بتن آرمه میانپر مصالح بنایی با استفاده از پلیمرهای مسلح فیبری

تکه هایی از متن :

3-1- مقدمه

 

 

روش اجزاء محدود از جمله روش‌های کارآمد برای مدلسازی و شبیه‌سازی در علوم و مهندسی بوده که امروزه نیز کاربردهای بسیار گسترده‌ای پیدا کرده است. پایه‌های اولیه این روش در سال 1941 و 1942 توسط الکساندر هرینیکوف[1] و ریچارد کورانت[2] گذاشته شد. در سال 1947 زینکویچ[3]، که پدر روش اجزاء محدود، شناخته می‌شود روش های ارایه شده توسط هرینیکوف و کورانت را تلفیق نمود و به این ترتیب روش اجزاء محدود پا به عرصه وجود گذاشت و به جوامع علمی معرفی گردید. روش اجزاء محدود امروزه به کلیدی‌ترین ابزار در طراحی و مهندسی تبدیل شده است که بدون آن طراحی و ساخت بسیاری از شاهکارهای مهندسی قابل تصور نبوده است. سوالی که معمولاً در ابتدا به ذهن می‌رسد اینست که چرا از بین روش‌های مختلف این روش بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و مهمتر از آن  اینکه تفاوت این روش با سایر روش‌ها مانند روش تفاضل محدود در چیست و مزیت آن در برابر سایر روش‌ها در چه مواردی می‌باشد. اگر بصورت اجمالی بخواهیم مزیت روش اجزاء محدود را نسبت به روش تفاضل محدود و حجم‌های محدود بیان کنیم، می‌توانیم به این نکته اشاره کنیم که مزیت اصلی این روش، در قابلیت ذاتی آن در بکارگیری مش‌های غیر ساختمند[4]، استفاده از اجزاء مختلف و در نظر گرفتن شرایط مرزی به صورت ذاتی می‌باشد.

روش اجزاء[5]‌ محدود روشی است عددی برای حل تقریبی معادلات دیفرانسیل جزئی و نیز حل معادله‌های انتگرالی. کاربرد عملی اجزای محدود معمولا با نام تحلیل اجزا محدود (FEA) خوانده می‌شود اساس کار این روش یا حذف کامل معادلات دیفرانسیل یا ساده‌سازی آنها به معادلات دیفرانسیل معمولی، که با روشهای عددی مثل اویلر حل می‌شوند، می‌باشد. در حل معادلات دیفرانسیل جزئی مسئله مهم این است که به معادله ساده‌ای که از نظر عددی پایداراست- به این معنا که خطا در داده‌های اولیه و در حین حل آنقدر نباشد که به نتایج نا مفهوم منتهی شود- برسیم. روشهایی با مزایا و معایب مختلف برای این امر وجود دارد، که روش اجزاء محدود یکی از بهترین آنهاست. این روش درحل معادلات دیفرانسیل جزئی روی دامنه‌های پیچیده (مانند وسائل نقلیه و لوله‌های انتقال نفت)، یا هنگامی که دامنه متغیر است، یا وقتی که دقت بالا در همه جای دامنه الزامی نیست و یا اگر نتایج همبستگی و یکنواختی کافی را ندارند، بسیار مفید می‌باشد. به عنوان مثال در شبیه‌سازی یک تصادف در قسمت جلوی ماشین، نیازی به دقت بالای نتایج در عقب ماشین نیست، نیز در شبیه سازی و پیش بینی هوا روی کره زمین، هوای روی خشکی‌ها اهمیت بیشتری از هوای روی دریاها دارند.

 

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :بهسازی لرزه ای قاب های بتن آرمه میانپر مصالح بنایی با استفاده از پلیمرهای مسلح فیبری

Author: 92