بررسی ضریب رفتار قاب های خمشی فولادی مجهز به میراگرهای اصطکاکی دورانی:پایان نامه عمران

پایان نامه  

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

بررسی ضریب رفتار قاب­ های خمشی فولادی مجهز به میراگرهای اصطکاکی دورانی

تکه هایی از متن :

1-1. نتیجه کلی

درمجموع، پژوهش حاضر می­تواند مقاومت­افزون، شکل پذیری و ضریب رفتار قاب های خمشی فولادی با شکل­پذیری متوسط را با و بدون میراگرهای اصطکاکی دورانی با طبقات مختلف را به کمک آنالیز بارافزون استاتیکی، دینامیکی خطی و همچنین آنالیز دینامیکی غیرخطی افزایشی ارزیابی کند.

(1) ضریب مقاومت­افزون برای قاب­های خمشی متوسط مجهز به میراگر طبق آنالیز پوش آور63/2 و بر­اساس آنالیز دینامیکی غیرخطی90/2به­دست آمده است.

(2) ضریب شکل­پذیری به­دست آمده برای قاب­های خمشی با شکل­پذیری متوسط مجهز به میراگر طبق آنالیز پوش آور52/2 و بر اساس آنالیز دینامیکی غیرخطی 15/3 می­باشد.

(3) ضریب رفتار برای قاب­های خمشی متوسط مجهز به میراگر طبق آنالیز پوش آور56/6 و بر اساس آنالیز دینامیکی غیرخطی 83/8 به­دستآمده است.

(4) ضریب مقاومت­افزون با افزایش تعداد طبقات کاهش می­یابد در­حالی که ضریب شکل­پذیری رفتاری عکس آن دارد.

(5) میراگر باعث بهبود سه عامل مقاومت­افزون، شکل­پذیری و اصلاح پاسخ (ضریب رفتار) طبق آنالیز دینامیکی غیرخطی می­گردد در صورتی که آنالیز دیگر درخصوص عامل شکل­پذیری برای سازه­های کوتاه عکس آن را نشان می­دهد.

(6) علت اختلاف زیاد بین نتایج دو تحلیل را می­توان این طور بیان نمودکه تاثیر رفتار هیسترتیک میراگرها و در نتیجه اتلاف انرژی ورودی سازه به کمک آنالیز دینامیکی غیرخطی که بر پایه دینامیک سازه­ها و جهت تحلیل و بررسی آن­ها در شرایط نزدیک به شرایط وقوع زلزله طرح ابداع شده بیشتر از تحلیل پوش آور بوده که برمبنای بارهای استاتیکی و جانبی فزاینده استوار است.

توضیح اینکه استهلاک انرژی توسط میراگرهای اصطکاکی دورانی بر پایه حرکت رفت و برگشت دینامیکی (حین بارگذاری و باربرداری متناوب) استوار است. در تحلیل دینامیکی غیرخطی این رفتار هیسترتیک (رفت و برگشت) طی چرخه­های متناوب تحت تاثیر هر یک از رکوردها و در مدت زمان وقوع یک زلزله تا حد زیادی قابل شبیه سازی می­باشد در حالی که تحلیل استاتیکی غیرخطی تنها بر اساس اعمال یک­طرفه بار و یا تغییرمکان جانبی تا فروپاشی سازه قرار دارد. لذا تحلیل دینامیکی غیرخطی از آنجا­که می­تواند این رفتار رفت و برگشتی و چرخه­ای میراگر را به­خوبی مدل نماید به نسبت تحلیل استاتیکی غیرخطی کاملاً برتری دارد. همچنین تحليل استاتيكي غيرخطي فقط بر مبناي مود اول نوسان سازه استوار است. اين موضوع موجب كاهش دقت نتايج به­دست آمده از این تحلیل، به ­ويژه براي سازه­هاي بلند (كه در آن اثرات مودهاي بالاتر حائز اهميت است)، مي­گردد ([i]). از دیگر معایب آن می­توان به استفاده از سیستم یک درجه آزادی معادل جهت بیان رفتار یک سازه چند درجه آزاد اشاره نمود.

 

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :بررسی ضریب رفتار قاب­های خمشی فولادی مجهز به میراگرهای اصطکاکی دورانی

Author: 92