خرید فایل پایان نامه : بررسی حقوقی جرم اعتیاد با توجه به قانون اصلاحی قانون مبارزه با مواد مخدر …

پایان نامه  

 

گفتار اول : امتیازات قانون

قانون 1389 نسبت به سایر قوانین مبارزه با مواد مخدر دارای مزایا و ویژگی­هایی به شرح ذیل می­باشد:

 

بند اول ـ اهمیت به روان گردان ها­

  در صورتی که به دنبال پایان نامه یا پورپوزال دانشجویی خاصی می گردید می توانید در باکس زیر کلمه کلیدی خود را وارد نمایید :

 

تمایل بشر برای به دست آوردن حداکثر لذّت و موج لذت گرایی در جوامع انسانی باعث گردیده تا انسان ها به هر ماده ای که در آن لذّت دو چندان وجود داشته باشد و لحظه ای آنها را از واقعیات دور کند تمایل فراوانی نشان دهند.[1]

مواد صنعتی جدید به علت ترکیبات شیمیایی که دارند، سیستم اعصاب مرکزی را تحریک کرده و باعث بروز نوعی تشنج و حرکات غیر قابل کنترل به همراه تعریق، گشادی مردمک چشم و در مجموع کنش های شدید رفتاری باعث نوعی شادی لحظه ای می شوند.[2]

گزارش سالانه دفتر ملل متحد برای مواد مخدر و جرم (UNODC) نشان می دهد که تعداد افرادی که حداقل یک بار در سال 2009 مواد مخدر غیر قانونی مصرف کرده اند، بین 149 تا 272 میلیون نفر است. این رقم نشانگر 3/3 الی 6/1 درصد از کل جمعیت جهان در گروه سنی 64-15 سال است.

حشیش که با فاصله ی زیاد پرمصرف ترین ماده مخدر غیر قانونی است، بین 125 میلیون تا 230 میلیون مصرف کننده در سراسر جهان در سال 2009 را به خود اختصاص داده است. پس از حشیش به لحاظ میزان شیوع، آمفتامین ها از نوع محرک (متامفتامین، آمفتامین و اکستاسی) بیشترین مصرف را دارند.[3]

بنابراین طی این آمار در سال 2011، دومین ماده پرمصرف دنیا، آمفتامین ها هستند که جای موادی مانند تریاک و هرویین را در رتبه ی مصرف گرفته اند. هم اکنون مواد روان گردان صناعی با بیش از 250 نام تجاری فریبنده و در اشکال گوناگون حتی در بسته بندی های شکلات، آدامس، بوگیر دهان و… به بازارهای زیرزمینی عرضه می شوند که بر اثر دسترسی آسان و مصرف سهل تر آنها، باعث تغییر الگوی مصرف از مواد مخدر سنتی کم خطر به مواد مخدر صناعی پرخطر و پایین آمدن سن سوء مصرف کنندگان شده، نگرانی های زیادی را ایجاد کرده است.

این تغییر الگوی مصرف، عللی دارد که به طور مختصر ذکر می شود.

1- محرک ها از قبیل آمفتامین ها و متامفتامین ها و مواد مشابه اکستاسی که در واقع گروهی از مواد اعتیاد زای صنعتی محسوب می شوند، هر چند پیشینه ی طولانی در فرهنگ مواد اعتیادزا ندارند اما امروز با سرعتی باورنکردنی در حال فراگیر شدن هستند. حتی در الگوی مصرف برخی از کشورها، مواد اعتیادزای صنعتی پیشاپیش سایر مواد اعتیادآور مورد تقاضا هستند و یکی از دلایل آن، سهولت استفاده از این مواد است، مصرف این گونه مواد اعتیادزا نیاز به ادوات مصرف سایر مواد ندارد. از طرفی موانع فرهنگی موجود در مقابل مصرف چند عدد قرص در خیلی از خانواده ها و جوامع، چندان خطرناک به نظر نمی رسد.[4] این نوع مواد، بیشتر به صورت قرص و پودر هستند و بنابراین در خیلی از خانواده ها مصرف آن، مانند مصرف قرص های آرام بخش و یا مسکن تلقی می شود که این امر نیاز به آموزش درست دارد.

 

خرید و دانلود فایل:

(docx ):

بررسی حقوقی جرم اعتیاد با توجه به قانون اصلاحی قانون مبارزه با مواد مخدر سال 1389

2- افزایش استرس در جامعه میان جوانان و نبود خدمات رفاهی مناسب نسبت داد که، در نتیجه باعث مصرف این نوع مواد در جمع های دوستانه برای ایجاد لحظاتی شاد و بدون استرس و جدا شدن از واقعیات می شود. علت بعدی را می توان، نحوه ی مبارزه با این پدیده دانست. به عبارتی مبارزه با مواد اعتیادزای صنعتی نیازمند شیوه های خاص فرهنگی و مقابله ای است. امکانات فرهنگی جامعه عمدتاً متمرکز به مواد اعتیادآوری است که همه حداقل با نام و اثرات آن آشنا هستند. مانند تریاک، هروئین و مرفین، بنابراین چه بسا جوانانی که به دلیل فقدان اطلاع رسانی درست و آگاهی بخشی صحیح، مصرف این مواد را نه تنها مضرّ بلکه مفید تلقی می کنند.

3- دلیل بعدی که شاید یکی از مهم ترین دلایل باشد، مبارزه قهریه و امکانات آن است که بیشتر متمرکز و مناسب برای این مواد نیست، چرا که اولاً حمل و انتقال مواد اعتیادزای صنعتی همانند مواد سنتی نیاز به تشکیلات و ابزار و ادوات پیچیده ندارد، ثانیاً بخشی از این مواد در داخل و البته با کیفیتی بسیار پایین تولید می شود و به عبارتی فاصله ی میان تولید و مصرف در مواد اعتیادآور صنعتی بسیار کوتاه شده است. حال آن که امکانات مبارزاتی کنونی برای جلوگیری از ورود و یا حمل و نقل این نوع مواد آنچنان پیشرفته و مؤثر نیستند و عدم توانایی در مبارزه با آن را به همراه دارد. اما کاهش قیمت مواد روان گردان صنعتی، زمینه ی افزایش شیوع مصرف این مواد را تسهیل کرده است.[5]

4- و آخرین موردی را که می توان ذکر کرد نشئگی طولانی و فوری پس از مصرف و حجم اندک برای هر بار مصرف و فاقد بو و دود و علایم بودن حین مصرف[6] و همچنین کمبود معنویات در زندگی و سست عنصر بودن افراد، باعث تمایل روزافزون به این مواد شده است.

با توجه به مطالبی که آورده شد نیاز مبرم به قانونی که این مواد را تحت شمول قرار دهد و شدیداً از آن حمایت کند احساس شده بود، در حالی که تنها قانون ما در این زمینه قانون مواد روان گردان 1354 بود که آن هم اعتیاد به این مواد را مورد توجه قرار نداده بود. اما در قانون اصلاحی 1389 به طور جداگانه فهرست جدیدی از این مواد که دارای به روزترین اسامی این مواد است در ستاد مبارزه با مواد مخدر، در حال طراحی است که جابه جایی بعضی از مواد در گروه های چهارگانه ی گذشته حاصل آن است. البته این فهرست هنوز به تصویب مجلس نرسیده است.

در مورد اصطلاح روان گردان صنعتی غیر دارویی، که در دوره های قانون گذاری ایران، برای اولین بار استفاده شده است، قانون گذار تعریفی ارائه نداده است ولی به نظر می رسد مواد روان گردان صنعتی غیر دارویی موادی است که، حاوی ترکیبات صنعتی هستند و موارد استفاده آن در غیر موارد پزشکی و دارویی است، در حالی که تأثیرات روان گردانی دارد، نظیر LSD یا اکستاسی که موارد استفاده ی زیادی در بین جوانان به خصوص در پارتی های شبانه دارد.

اما قانونگذار در اقدامی مثبت، صراحتاً اعتیاد به این نوع مواد را نیز مشمول حکم خود قرار داده است تا همان اقداماتی که در مورد مواد مخدر معمول می شود نیز شامل حال این نوع مواد هم بشود.

بنابراین از آنجایی که طبق آمار، اعتیاد به این مواد میان افراد جامعه به طور فزاینده ای افزایش یافته است و در نتیجه تغییرات خلقی که در اثر مصرف آن به وجود می آید و در پی آن جرایمی هم به وقوع می پیوندد، نیاز به قانونی که صریحاً مصرف این نوع مواد و در نتیجه مبارزه ی با آن را تحت حمایت قرار دهد، احساس می شد بنابراین می توان این اقدام قانون گذار را اولین قدم در راه مبارزه ی مؤثر با این مواد و اعتیاد به آن دانست.

-[1] خلیلی، فهیمه، ص62.

-[2] آبادنیسکی، هوارد، منبع پیشین، ص17.

[3]-  خلیلی، فهیمه، منبع پیشین، ص 63.

[4]- همان.

[5]- همان. ص 64.

-[6] آبادنیسکی، هوارد،  منبع پیشین، ص17.

Author: 92