بررسی بهسازی لرزه ای پل های بزرگراهی:دانلود پایان نامه رشته عمران

پایان نامه  

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

مطالعه بهسازی لرزه ای پل های بزرگراهی، مطالعه موردی پل شهید حقانی تهران

تکه هایی از متن :

 

1 – روش بار يكنواخت

روش بار یکنواخت ماهیتاً روشی مبتنی بر تحلیل استاتیکی و اصطلاحاً به روش استاتیکی معادل موسوم است. و تنها در حالت پل های منظم، مستوی و پل های فاقد مفصل در میانه دهانه هایشان قابلیت کاربرد است که توصیه می شود در حد مطالعات اولیه مورد استفاده قرار گیرد. این روش برای پلهای با پایه های نسبتاٌ انعطاف پذیر مناسبتر از پلهای با پایه های سخت، مانند     پایه های دیواره ای شکل می باشد. در روش بار یکنواخت عملاً سازه پیوسته فرض گردیده و نیروهای ناشی از زلزله به تمامی اعضای پل با توجه به نحوۀ اعمال و خواص مکانیکی و هندسی سازه و همچنین اعضاء توزیع می گردد. این روش مبتنی بر مود ارتعاش اساسی سازه در جهات عرضی یا طولی می باشد. پریود ارتعاش سازه معادل پریود ارتعاش سیستم جرم و فنر تک درجه آزادی (معادل پاندول وارون) درنظر گرفته می شود که اساس بارگذاری آثار ناشی از زلزله در     پل های منظم در مشخصات فنی AASHTO تا سال1989  بوده است. این روش در هر دو امتداد طولی و عرضی و به ویژه در امتداد عرضی برای محاسبه نیروهای معادل استاتیکی و پاسخ استاتیکی پایه- های میانی پل ها تحت تأثیر مؤلفه عرضی زمین لرزه کاربرد داشته است.

2 روش طيفي تك مودي:

روش تک مودی طیفی بر این فرض استوار است که بارهای ناشی از زلزله را ميتوان به صورت نیروی معادل استاتیکی افقی در امتداد عرضی یا طولی بر سازۀ پل منظور نمود. همچنين پاسخ سازه پل به زلزله عمدتاً مرتبط با مود اول ارتعاش می باشد. این امر در مورد پلهای منظم و دارای رفتار الاستیک، درحد کاربردی می تواند قابل پذیرش باشد ولی در مورد پل های نامنظم با هندسه پیچیده، دهانه های با طول متفاوت، پایه های با سختی متفاوت، پل های دارای قوس در پلان یا در ارتفاع و پل هاي دارای زاویه تورب، تقریب قابل ملاحظه ای ارایه می دهد و نمی توان در این موارد کاربرد آن را قابل پذیرش تلقی نمود، زیرا در چنین پل هایی معمولاً برخی از مودهای دیگر ارتعاش سازه نیز در توزیع نیروها و نحوه پاسخ تغییرمکانی سازه دخالت قابل ملاحظه ای خواهند داشت.

3 روش طيفي چند مودي:

همانطور كه مي دانيم پاسخ واقعي پل در خلال زمين لرزه سهمگين معمولاً از محدوده ارتجاعي فراتر خواهد رفت. پاسخ غير ارتجاعي و يا غير خطي سيستم ناشي از تسليم اجزا نظير ستون ها، فنداسيونها و همچين رفتار غيرخطي خاكريز كوله، درزهاي انبساط و شمع ها مي باشد. اما به دليل مشكلاتي كه بر سر راه تحليل هاي غير ارتجاعي قرار دارد استفاده از اين روش ها معمولاً اجباري نيست. استفاده از يك تحليل ارتجاعي مبتني بر اصول مكانيك سازه ها جهت شبيه سازي پاسخ واقعي سازه يك پل مبتني بر اين فرضيه است كه تغيير مكانهاي ارتجاعي و غير ارتجاعي مقادير مشابهي دارند. يكي از اين دلايل اين است كه در مورد سيستم پل ها محل تسليم شدن ستون تا حدودي قابل پيش بيني است. ناگفته نماند كه اختلاف ميان نتايج پاسخ ارتجاعي و غير ارتجاعي براي اجزاي منفرد سازه همانند مقيد كننده هاي طولي، قابل ملاحظه و غير قابل صرفنظر كردن است. روش آنالیز طیفی چند مودی، نسبت به روش آنالیز طیفی تک مودی، پیچیده­تر بوده و روش مؤثری برای آنالیز پاسخ سازه­های الاستیک خطی پیچیده­تر، در مقابل تحریکات زلزله    می باشد. این روش برای سازه­های با هندسه، جرم و سختی نامنظم، مناسب می­باشد.

نيروهاي بدست آمده از يك تحليل ارتجاعي تنها زماني به واقعيت نزديك هستند كه جزء مورد نظر به تسليم نرسد و رفتار غير خطي از خود نشان ندهد. بر اساس دستورالعمل فوق در مناطق با لرزه خيزي بسيار بالا و براي پل هاي نامنظم، استفاده از روش تحليل طيفي چند مودي الزامي است.

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :مطالعه بهسازی لرزه ای پل های بزرگراهی، مطالعه موردی پل شهید حقانی تهران

Author: 92