بررسی آزمایشگاهی رفتار خزشی خاک‌ها تحت تنش برشی ثابت:پایان نامه ارشد

آگوست 22, 2016 Off By 92
پایان نامه  

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

 بررسی آزمایشگاهی رفتار خزشی خاک‌ها تحت تنش برشی ثابت

تکه هایی از متن :

3-1- تحکیم

با تأثیر سربار، تنش­های فشاری در لایه­های خاک به وجود آمده و باعث فشرده شدن آن می­شود. فشردگی خاک، ناشی از تغییر شکل فشاری و جابه­جایی ذرات خاک، رانده شدن هوا و آب از حفرات خاک و عوامل دیگر می­باشد. در یک خاک بخصوص، یک و یا تعدادی از عوامل فوق ممکن است مشارکت داشته باشند. ازآنجایی‌که فشرده شدن خاک باعث نشست سازه­ی واقع بر روی آن می­شود، ازنقطه­نظر مهندسی به این پدیده، نشست خاک می­گویند. در حالت کلی نشست­های خاک به دو گروه زیر تقسیم می­شوند (داس، 2000):

  1. نشست تحکیم که ناشی از تغییر حجم خاک اشباع به علت رانده شدن آب­های موجود در حفرات است.
  2. نشست آنی که ناشی از تغییر شکل الاستیک خاک خشک و یا خاک­های مرطوب و اشباع بدون هرگونه تغییری در میزان آب می­باشد. محاسبات نشست آنی معمولاً بر پایه­ی روابط به‌دست‌آمده از تئوری الاستیسیته قرار دارد.3-2-  تغییرات حجم خاک

    تغییرات حجم خاک یکی از مباحث مهم در مکانیک خاک می­باشد و به‌وسیله‌ی نتایج حاصل از آن می­توان تغییرمکان ناشی از تراکم، بالا زدگی در اثر انبساط و تغییرشکل­های به وجود آمده در اثر تنش­های برشی را تعیین کرد. این تغییرات باعث تغییر خواص تغییرشکلی و مقاومتی شده و حتی در پایداری خاک تأثیر می­گذارد. تغییرات حجمی خاک اغلب توسط تنش­های وارده، تغییرات رطوبتی و شیمیایی محیط اطراف و تغییرات دما به وجود می­آید. در این بخش عوامل مؤثر بر تغییر حجم خاک و روابط مهم حاکم بر آن مورد بررسی قرار گرفته است. با توجه به اینکه تحلیل ریاضی و عددی مورد نیاز در حالت دو و سه‌بعدی بسیار پیچیده می­باشد، مباحث مربوط به رفتار تغییرشکل خاک در شرایط یک‌بعدی مطرح شده است.

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :بررسی آزمایشگاهی رفتار خزشی خاک‌ها تحت تنش برشی ثابت